Човешките технологии ни позволиха да разширим обхвата на любопитството си отвъд пределите на нашия роден свят и да навлезем в Слънчевата система. Но не е трудно да си представим, че един ден хората ще поискат да се отправят по-далеч, може би към звезда в галактическата ни близост, която може да приюти скалист, воден свят, не по-различен от Земята.

Да стигнем дотам обаче е сложно. Дори ако в близко бъдеще човешката технология достигне до етап, в който ще можем да създадем двигателна система, която да придвижва космически кораб със скорост до 10% от скоростта на светлината (което е с порядъци по-бързо от това, което е възможно в момента), пътуването до близка звезда с потенциално обитаем свят може да отнеме в най-добрия случай десетилетия или стотици години. Като се имат предвид тези ограничения, редица учени и автори на научна фантастика са обмисляли възможността за създаване на нещо, наречено „кораб на поколенията“. Корабът на поколенията е хипотетичен космически кораб, способен да осигури прехраната на няколко поколения човешки обитатели по време на огромното им пътуване до близка звездна система.

Нов конкурс за дизайн, наречен „Проект Хиперион“, призовава за представяне на проекти за междузвезден кораб с екипаж. Проектът е част от проучване, което има за цел да предостави оценка на осъществимостта на междузвезден полет с екипаж при използване на настоящи и близки до бъдещето технологии, и се надява да предостави информация за бъдещи изследвания и технологично развитие, както и да информира обществеността за логистиката и потенциала на междузвездните пътувания.

Вместо да се фокусират върху дизайна на задвижващата система или структурния дизайн на кораба, изследователите се интересуват по-специално от отговора на въпроса как би изглеждала идеалната архитектура на космическия хабитат и социалната система за такова пътуване.

В рамките на състезанието екип от поне един архитект, един инженер и един социолог има за задача да проектира местообитанието на кораба на поколението, включително неговата архитектура и система на обществена организация.

Ограниченията, с които трябва да се съобразят кандидатурите, са следните:

Продължителността на хипотетичната мисия е 250 земни години от изстрелването до пристигането на местоназначението.
Целевата дестинация е скалиста планета с изкуствена екосистема, създадена от сонда предшественик.
Корабът/хабитатът за генериране на енергия генерира гравитация, еквивалентна на земната, чрез въртене.
Хабитатът ще осигури атмосферни условия, подобни на земните.
Хабитатът ще защитава обитателите си от радиация и възможни въздействия.
Корабът трябва да е в състояние да побере 1000 души за цялата продължителност на пътуването.

Кои са някои фактори, които дизайнерите трябва да имат предвид? Въпреки че никой човек не е прекарал толкова дълъг период от време в Космоса, авторите на научна фантастика са изследвали какви предизвикателства може да срещне един такъв проект, освен това хората живеят и работят в Космоса от известно време.

Лично пространство: Как дизайнът на кораба ще гарантира, че обитателите могат да се уединят, като се има предвид, че ще бъдат затворени на кораб със стотици хора?
Психично здраве: Как дизайнът на хабитата ще имитира естествената среда на Земята?
Разрешаване на конфликти: Как дизайнът на местообитанието ще сведе до минимум потенциалните конфликти и как социалната система ще се справи с евентуално неетично поведение?
Интимност: Как дизайнът на кораба ще позволи интимност между обитателите?
Социална йерархия: Как ще се разпределят/налагат социалните роли?
Връзка със Земята: Как жителите ще поддържат връзката си със Земята?

Проектите ще бъдат оценявани въз основа на техните архитектурни съображения, като например как жизненото пространство ще функционира за обитателите, както и въз основа на естетическите му качества.

Снимка: Unsplash

Виж още: Google патентова технология, която не позволява да шофирате, ако реши, че не се справяте добре