Астрономи идентифицираха най-бързата известна звезда в Млечния път, наречена S4714, която обикаля около свръхмасивната черна дупка Sagittarius A* (Sgr A*). S4714 се движи с невероятната скорост от 24 000 км в секунда, което се равнява на 8 % от скоростта на светлината. Това рекордно откритие подчертава екстремната среда в сърцето на нашата галактика.

Откритията, ръководени от астрофизика Флориан Пейскер от Университета в Кьолн, разкриха и пет допълнителни звезди, включително S4711, която има най-краткия орбитален период, наблюдаван около Sgr A*. S4711 завършва своята орбита само за 7,6 години, докато силно удължената орбита на S4714 я доближава на 1,9 милиарда километра от черната дупка по време на най-близкото ѝ приближаване или периапсис.

Тези новооткрити звезди, наречени S-звезди, се намират на рязко елиптични орбити, повлияни от огромното гравитационно привличане на Sgr A*. Издължената орбита на S4714 с ексцентрицитет от 0,985 е близо до границата на възможностите за стабилна орбита. Такива звезди предлагат на астрономите уникална възможност за изучаване на релативистичните ефекти, тъй като светлината им се разтяга и орбитите им се променят в отговор на гравитацията на черната дупка, осигурявайки реален тест за общата теория на относителността на Айнщайн.

Откритията също така потвърждават съществуването на „squeezars“ - вид звезди, за които бе изказана теория през 2003 г. Тези звезди се разтягат и нагряват по време на близките си преходи до черната дупка, като излъчват повече енергия от обикновено и преживяват постепенен орбитален разпад. S4711 е първият потвърден кандидат за това явление.

Проучването отваря нови възможности за разбиране на взаимодействията между черните дупки и звездите. Наблюдението на тези екстремни орбити помага на астрономите да изследват свойствата на Sgr A* и да проучат как звездите оцеляват - или биват унищожени - при такива интензивни гравитационни сили.

Бъдещите телескопи, като Екстремно големия телескоп, обещават още повече открития на звезди с по-тесни, по-бързи и по-ексцентрични орбити в близост до Sgr A*. Тези открития биха могли да променят разбирането ни за динамиката на черните дупки и ролята на звездите в такава среда.

Пейскер и екипът му продължават да изследват галактическия център, очаквайки още революционни разкрития през следващите години.

Снимка: Unsplash/N. Vogt/NMSU

Виж още: Technics EAH-AZ100: изборът на меломаните, които искат да изживеят музиката така, както я е замислил изпълнителят (РЕВЮ)