Както Слънчевата система, така и Земята е съставена от безброй физични феномени. Един от тях е промяната на нейното магнитно поле.
Земята е заобиколена от огромно магнитно поле, наречено магнитосфера. Генерирана от мощни, динамични сили в центъра на нашия свят, магнитосферата ни предпазва от ерозията на атмосферата ни от слънчевия вятър, от радиацията на частиците от короналните изхвърляния на маса (изригвания на големи облаци енергийна, намагнетизирана плазма от короната на Слънцето в Космоса) и от космическите лъчи от Дълбокия космос.
Магнитосферата играе ролята на пазач, отблъсквайки тези вредни за живота форми на енергия и задържайки по-голямата част от тях на безопасно разстояние от земната повърхност.
Тъй като силите, които генерират магнитното ни поле, непрекъснато се променят, самото поле също е в непрекъснато движение, като силата му се променя и намалява с течение на времето. Това води до постепенна промяна на местоположението на северния и южния магнитен полюс на Земята и дори до пълна смяна на местата им на около 300 000 години.
Поне от началото на XIX век северният магнитен полюс на Земята се намира в канадската Арктика и бавно се придвижва на север и изток. Но сега, след скорошно ускоряване, той е по-близо до Сибир, отколкото до Канада според анализите на международни групи учени.
Обръщането на посоката обаче е случайно и може да се случва толкова рядко, колкото на всеки 50 милиона години или повече. Последният обрат е бил преди около 780 000 години, така че сме закъснели за нов.
Сега магнитните полюси се обръщат, когато северът става юг, а югът - север. Процесът може да отнеме стотици или дори хиляди години. Северният магнитен полюс на Земята се измества поради смущения в геомагнитното поле, причинени от заредени частици от Слънцето.
Промяната оказва влияние върху навигацията и трябва да се отчита редовно.
Тъй като магнитното поле на Земята се променя с времето, на всеки пет години Националната океанска и атмосферна администрация на САЩ и Британската геоложка служба актуализират т.нар. Световен магнитен модел.
Той всъщност представлява карта на магнитното поле на Земята. Моделът осигурява точни навигационни данни за всички военни и граждански самолети, кораби, подводници и GPS устройства. Версията му за 2025 г. включва подобрена пространствена разделителна способност от приблизително 300 км на екватора в сравнение със стандартната пространствена разделителна способност от 3300 км на екватора. По-високата разделителна способност осигурява по-голяма точност на посоката.
Световният магнитен модел се актуализира на всеки пет години, за да се запази точността му. Моделът за 2025 г. е създаден, за да ръководи нашите пътувания през следващите пет години. Последната актуализация обаче е доста специална, защото ще промени значително начина, по който работят компасните игли и навигационните системи.
Снимка: Unsplash
Виж още: Изгубен свят под Тихия океан: откриха мистериозни структури дълбоко в мантията на Земята