Време е да пренастроите навигационните системи на корабите, самолетите и (предвид момента) шейната на Дядо Коледа: позицията на Северния магнитен полюс официално се променя, като продължава да се измества от Канада към Сибир.

Експертите от Националната океанска и атмосферна администрация на САЩ (NOAA) и Британската геоложка служба (BGS) обединиха усилията си - както правят на всеки пет години - за изготвянето на нов, по-точен Световен магнитен модел (WMM).

Докато географският северен полюс остава неподвижен (на самия връх на земната ос на въртене), WMM определя магнитния северен полюс - там, където земното магнитно поле сочи право надолу, напълно вертикално магнитно поле.

И тъй като желязото и никелът в нашата планета се променят, се променя и магнитното поле на Земята, което означава, че северният (и южният) полюс също са в постоянно движение. Ако използвате компас или GPS система, е важно да знаете къде точно се намират тези точки.

„Сегашното поведение на северния магнитен полюс е нещо, което не сме наблюдавали никога досега“, казва моделиерът на глобалното геомагнитно поле Уилям Браун от BGS.

„Магнитният север се движи бавно около Канада от 1500 г. насам, но през последните 20 години той се ускорява към Сибир, като увеличава скоростта си всяка година до преди около пет години, когато внезапно се забавя от 50 на 35 километра годишно, което е най-голямото забавяне на скоростта, което някога сме наблюдавали.“

Изследванията сочат, че две гигантски магнитни дъги - една под Канада и една под Сибир - са причината за изместването на магнитния север. Понякога изместванията са достатъчно драматични, за да се наложи спешно обновяване извън обичайния петгодишен цикъл.

Сега разполагаме с по-точна карта на магнитния север, която би трябвало да е добра за още половин десетилетие. За първи път е налична и карта с по-висока разделителна способност, която предлага повече от 10 пъти повече подробности: тя има пространствена разделителна способност от около 300 км на екватора в сравнение със стандартните 3 300 км.

Според екипа на BGS, ако пътувате 8500 км от Южна Африка до Обединеното кралство по права линия, ще се отклоните от курса на 150 км в края на пътуването, ако използвате стария WMM в сравнение с новия WMM за навигация. Ето колко голяма може да бъде разликата и компаниите за картографиране и логистика, заедно с правителствата и официалните агенции, вече ще правят актуализации.

Въпреки това няма да се налага да прилагаме актуализации в собствените си телефони или навигационни системи - всичко ще става автоматично.

Магнитният Северен полюс е открит за първи път от сър Джеймс Кларк Рос в Северна Канада през 1831 г. Оттогава насам изследователите постепенно успяват да го проследят с по-голяма точност, като използват наземни измервания, направени по цялото земно кълбо, както и данни от сателити в космоса.

Снимка: Unsplash/NOAA/NCEI

Виж още: Забравете за черните дупки - белите дупки са истинската мистерия на вселената