Студентите - любители инженери, от Университета на Южна Калифорния направиха отново запомнящо се постижение.
Лабораторията за ракетни двигатели на USC (USCRPL), която през 2019 г. стана първата студентска организация, изстреляла ракета в Космоса, изпрати своя апарат Aftershock II на 143.38 км над Земята миналия месец. Това счупи любителския рекорд за височина от 115.82 км, поставен през 2004 г. от Civilian Space Exploration Team.
„Това постижение представлява няколко първи инженерни постижения“, каза в изявление Райън Крамър, изпълнителен инженер на USCRPL и студент в специалност „Машиностроене“. „Aftershock II се отличава с най-мощния твърдогоривен двигател, изстрелван някога от студенти, и с най-мощния двигател с композитен корпус, изработен от любители.“
Рекордното изстрелване на USCRPL през април 2019 г. от космодрума „Америка“ в Ню Мексико включва ракета, наречена Traveler IV. (Traveler е и името на коня, който язди талисманът на USC - Троянския кон.) Това тяхно изобретение достигна максимална височина от 103.6 км - над линията на Карман, която е на височина 100 км и която много хора смятат за граница на Космоса - и максимална скорост от 5449 км/ч.
Забележителният полет на Aftershock II се състоя на 24 октомври от пустинята Блек Рок в Невада. Ракетата с височина 4 м и тегло 150 кг летя по-високо и по-бързо от предшественика си, като достигна максимална скорост от 3602 км/ч.
„Този резултат утвърждава Aftershock II като най-бързата и най-висока любителска ракета на всички времена“, пише екипът в бялата книга, удостоверяваща данните от полета.
Екипът на студентите направи този скок благодарение на нов авиоелектронен блок и други важни подобрения.
„За да надминем стандартите, които си поставихме с Traveler IV, трябваше да решим много технически и оперативни предизвикателства“, казва Крамър.
В изявлението се посочва, че Aftershock II е включвала и персонализирани компютърни системи и платки, които младежите са проектирали и изградили от нулата.
Снимка: Unsplash/USCRPL
Виж още: Motorola ще предложи ъпдейт до Android 15 на близо 30 модела. Вижте дали вашият е сред тях