
Повечето хора обикновено спят между седем и девет часа всяка нощ. Науката твърди, че някои хора могат да се чувстват добре само с четири часа сън, като са напълно отпочинали и готови за работа. Звучи като суперсила, а за някои щастливци това е генетична реалност.
Изследователите отдавна се интересуват от хората, които естествено спят кратко време. Скорошно проучване разкри един от генетичните фактори, които допринасят за тази способност. В Калифорнийския университет в Сан Франциско е идентифицирана специфична генна мутация, наречена SIK3-N783Y.
"Идентифицирана е мутация в солево-индуцираната киназа 3 (hSIK3-N783Y) при човешки субект, проявяващ чертата на естествената кратка продължителност на съня. Модел на мишка, носещ тази хомоложна мутация, демонстрира намалена продължителност на съня, което потвърждава причинно-следствената връзка на мутацията с характеристиката на съня", пише екипът в доклада от изследването.
За да разберат какво причинява тази генна мутация, изследователите използват мишки. Те създават мишки, които имат същата мутация на SIK3-N783Y. Резултатът бил интересен: подобно на човека с мутацията, модифицираните мишки спели значително по-малко в сравнение с нормалните мишки. Те спели с около 31 минути по-малко всеки ден. Дори след период на лишаване от сън, тези свръхсънливи мишки се възстановявали с още по-малко сън - около 54 минути по-малко.
Мишките обикновено спят около 12 часа дневно, което е много повече от хората.
Сканирането на мозъка на мишките показало, че протеините от мутиралия ген са активни във връзките между мозъчните клетки (синапси). Тъй като SIK3 произвежда киназен белтък, който сигнализира на други белтъци, тази сигнализация вероятно влияе на това колко сън ни е необходим.
Това откритие добавя още едно парче към пъзела на генетиката на съня. Преди това учените бяха идентифицирали четири други гена, свързани с по-краткия сън. С това ново откритие броят им става пет.
Недостатъчният сън може да доведе до негативни последици като отпадналост, забравяне и повишени сърдечни проблеми. Докато повечето възрастни се нуждаят от седем до девет часа сън, естествените късопаметни хора функционират добре само с четири до шест часа и дори се "чувстват по-зле" при по-дълъг сън.
Но защо по-малкото сън не е вреден за тези хора?
Съавторът на изследването д-р Ин-Хуй Фу предполага, че тялото им може просто да е по-ефективно във възстановителните процеси, които се случват по време на сън. Докато си почиваме, телата ни работят усилено, като извършват жизненоважни процеси като детоксикация и възстановяване на всички увреждания.
"Тези хора [с по-малка нужда от сън] могат да изпълняват на по-високо ниво от нас всички функции, които нашите тела извършват, докато спим", казва Фу.
За всички нас, които се нуждаем от своите осем часа между завивките, разбирането на генетиката на естествените късопаметни хора може да има значителни последици. Учените се надяват, че като разкрият тези генетични механизми, ще могат да разработят по-добро лечение за милионите хора, които се борят с нарушения на съня.
Снимка: Unsplash
Виж още: Някой подкара модерен ИИ на Commodore 64 от 1982 г. и той върви точно както бихте си помислили