Китайските астронавти на борда на космическата станция Tiangong ни дадоха рядък поглед към това какъв е животът на около 360 километра над повърхността.
Както се вижда от почти седемминутно видео, споделено от китайската държавна информационна агенция CCTV, членовете на настоящия екипаж на Shenzhou-18 направиха обширна обиколка на временното си жилище.
Членовете на екипажа показват кухнята на станцията - от малък нагревател, който разпределя водата в малки торбички, до модифицирана микровълнова печка. Астронавтите показаха и изненадващо просторните легла, всяко от които разполага с голям илюминатор, от който се открива неповторима гледка към Земята отдолу.
Дори зърнахме двата сегмента на орбиталната лаборатория, включително няколко чери домати и марули, които растат в оранжерията на станцията.
Накратко, това е необичайно и изненадващо подробно надникване зад завесата на иначе потайната космическа програма, която в миналото не беше достъпна за западни медии.
За по-малко от две години Китай сглоби три модула на своята космическа станция, която може да приюти екипаж от до трима астронавти.
Въпреки че САЩ изключиха страната от участие на борда на Международната космическа станция, космическата ѝ програма постигна огромен напредък за няколко години и се надява да изпрати астронавти на повърхността на Луната още през 2030 г.
През април страната изпрати последния си екипаж в орбиталната лаборатория. Съществуващите членове в момента се подготвят да се завърнат на Земята, след като са прекарали близо половин година на борда на станцията. По време на престоя си те са наблюдавали как зебрите се адаптират към необичайната за тях среда на микрогравитация, наред с няколко други научни експеримента.
Междувременно НАСА се готви да извади от орбита МКС до края на десетилетието, а наследникът на станцията все още до голяма степен е заседнал в ранните етапи на планиране.
Снимка: Unsplash