
Макар че днес на планетата съществува само един вид хоминин (племе от подсемейство Homininae) - добрe известният Homo sapiens, през цялата геологично древна история на Земята човешкото семейство се е състояло от сложна картина от членове. През годините учените са се опитвали да добият по-ясна представа за тази праисторическа история, като са правили разкопки на древни човешки обекти по целия свят.
Сега антрополози от Китайската академия на науките и Хавайския университет илюстрират една непозната досега - или по-скоро некатегоризирана - глава от тази история с появата на нов човешки вид - H. juluensis.
H. juluensis - чието име означава „голяма глава“ - се е срещал в Източна Азия от преди 300 000 години до преди около 50 000 години, когато видът е изчезнал. Според изследователите тази група вероятно е ловувала диви коне, изработвала е каменни инструменти и дори е обработвала животински кожи, за да оцелее през студените зими. Кристофър Джей Бае от Хавайския университет казва, че пробивът за откриването на този вероятно нов вид е дошъл, когато той и екипът му са разработвали нова система за организиране на фосилни доказателства.
„Въпреки че започнахме този проект преди няколко години, не очаквахме, че ще можем да предложим нов вид хоминин (предшественик на човека) и след това да можем да организираме фосилите на хоминини от Азия в различни групи“, каза Бае в изявление за пресата. „Това проучване изяснява фосилите на хоминините, които обикновено включват всичко, което не може лесно да бъде причислено към Homo erectus, Homo neanderthalensis или Homo sapiens.“
Един от възможните членове на новия вид H. juluensis не е съвсем непознат в науката. Денисовците - идентифицирани за първи път през 2010 г. чрез ДНК, извлечена от пръстова кост на младо момиче, намерена в Сибир - никога не са били класифицирани като вид, но Бее смята, че те биха могли да принадлежат към този нов вид.
H. juluensis може да разреши и друга загадка, свързана с фосилите на хоминини от Сюдзяяо, които дълго време будеха недоумение у изследователите, тъй като останките показват смесица от черти на H. erectus и H. sapiens. Според изследването на учените в списание PaleoAnthropology тези останки са били бъркани с различни таксономични представи, но отбелязват, че разликите в черепа (спойлер: той е голям), зъбите и челюстите и няколко други характеристики означават нов вид, представен във фосилни останки, включително Пенху 1 (челюстна кост), Сяхе (долна челюст), Сючан (частичен череп) и различни фосили от Денисовия човек.
Въпреки че това е убедителен аргумент, че тези конкретни екземпляри принадлежат към неизвестен досега човешки вид, ще са необходими още изследвания, преди антрополозите да разпънат знамената „Добре дошли в семейството“. Но тъй като тези вкаменелости все още не се поддават на видовата класификация, вероятно е само въпрос на време племето на хоминините да се увеличи с един (или повече).
Снимка: Unsplash
Виж още: Philips The One – PUS9010: Телевизорът, който може всичко (ВИДЕО РЕВЮ)