Учени създадоха прототип на робот, който може да расте, да се лекува и да се усъвършенства, като интегрира материали от околната среда или „консумира“ други роботи. Според изследователите това е голяма крачка напред в развитието на автономността на роботите.

Изследователите формулираха термина „роботизиран метаболизъм“, за да опишат процеса, който позволява на машините да абсорбират и преизползват части от околната среда.

„Истинската автономност означава, че роботите трябва не само да мислят сами, но и физически да се поддържат“, заяви в изявление водещият автор на проучването Филип Мартин Уайдър, професор по инженерство в Колумбийския университет.

„По същия начин, по който биологичният живот абсорбира и интегрира ресурси, тези роботи растат, адаптират се и се ремонтират, използвайки материали от околната среда или от други роботи.“

Роботите са изработени от „фермови връзки“ – шестостенни удължени пръти с магнитни съединители, които могат да се свиват и разширяват с други модули. Тези модули могат да се сглобяват и разглобяват. Магнитите позволяват на роботите да образуват все по-сложни структури в това, което техните създатели се надяват да бъде „самоподдържаща се машинна екология“.

Учените посочват в проучването, че има две правила за метаболизма на роботите. Първо, роботът трябва да се развива изцяло самостоятелно или да бъде подпомаган от други роботи с подобни компоненти. Второ, единствените външни ресурси, които се предоставят на връзките, са материали и енергия. Връзките използват комбинация от автоматизирани и контролирани поведения.

В контролирана среда учените разположиха връзки в пространството, за да наблюдават как роботът се свързва с други модули.

Изследователите отбелязват, че връзките първо се сглобяват в двуизмерни форми, но по-късно интегрираха нови части, за да се превърнат в триизмерен тетраедър, който можеше да се движи по неравната тестова площадка. Роботът направи това, като интегрира допълнителна връзка, която използваше като бастун, посочват изследователите в проучването.

„През последното десетилетие роботите отбелязаха огромен напредък в областта на машинно обучение, но телата им все още са монолитни, неадаптивни и нерециклируеми. Биологичните тела, от друга страна, са изцяло адаптивни – живите организми могат да растат, да се лекуват и да се адаптират“, заявява в изявление съавторът на проучването Ход Липсън, председател на катедрата по машинно инженерство в Колумбийския университет.

Изследователите заявиха, че предвиждат бъдеще, в което машините ще могат да се поддържат сами, без помощта на хора. Благодарение на способността си да се развиват и да се адаптират към различни задачи и среди, тези роботи биха могли да играят важна роля например при възстановяване след бедствия и космически изследвания.

„Образът на самовъзпроизвеждащи се роботи навежда на мисли за някои лоши сценарии от научната фантастика“, завършва Липсън. „Но реалността е, че предаваме все повече и повече от живота си на роботи, от безпилотни автомобили до автоматизирано производство, и дори отбрана и космически изследвания. Кой ще се грижи за тези роботи? Не можем да разчитаме на хората да поддържат тези машини. Роботите в крайна сметка трябва да се научат да се грижат сами за себе си.“

Снимка: Unsplash

Виж още: На този 245TB SSD от Kioxia, който е най-голямото сторидж решение в света, може да съхраните 12 500 филма в 4К