
Златен прашец в очите може да изглежда като необичайна терапия, но ново проучване на мишки в САЩ показва, че този подход може да лекува възрастово обусловена макулна дегенерация (ВМД) и други очни проблеми.
Дегенерацията на макулата засяга милиони хора по света и става все по-вероятна с напредването на възрастта. Увреждането на макулата, разположена в ретината и съдържаща чувствителни към светлината фоторецепторни клетки, води до замъгляване и други проблеми със зрението. Макар че съществуват лечения за забавяне на прогресията на ВМД, те не я спират.
„Това е нов вид ретинална протеза, която има потенциала да възстанови загубеното от дегенерация на ретината зрение, без да се налага сложна операция или генетична модификация“, казва биомедицинският инженер Джиаруи Ни от университета Браун в Роуд Айлънд.
„Вярваме, че тази техника може да промени парадигмите за лечение на дегенеративни състояния на ретината.“
Ето как действа новото лечение: много фини златни наночастици, хиляди пъти по-тънки от човешки косъм, са снабдени с антитела, които се насочват към специфични очни клетки. След това те се инжектират в изпълнената с гел стъкловидна камера между ретината и лещата.
След това се използва малко инфрачервено лазерно устройство, което възбужда тези наночастици и активира специфични клетки по същия начин, както фоторецепторите. Ако лечението стигне и до нас, хората, този лазер може да бъде вграден в чифт очила.
При мишките, върху които е тестван този метод и които са били създадени с нарушения на ретината, той е бил ефективен за възстановяване на зрението, поне частично (трудно е да се направи пълен очен тест на мишка). Това показва, че наночастиците могат да помогнат за заобикаляне на увредените фоторецептори.
„Показахме, че наночастиците могат да останат в ретината в продължение на месеци без сериозна токсичност“, казва Ни. "Показахме, че те могат успешно да стимулират зрителната система. Това е много окуражаващо за бъдещи приложения."
Подходът има сходства със съществуващите лечения на ВМД и свързаните с нея състояния като пигментен ретинит. Този нов метод обаче е по-малко инвазивен, без да са необходими хирургически операции или големи импланти в окото, и също така обещава да обхване по-широко зрително поле.
Както и при повечето изследвания върху мишки, има голям шанс резултатите да се пренесат върху хора, но ще отнеме известно време, за да се стигне дотам - и да се получи нещо безопасно, което може да бъде одобрено за употреба. Това е важна първа стъпка. Все повече проучвания представят начини, по които очните заболявания могат да бъдат преодолени с помощта на най-новите технологии и наука, включително препрограмиране на други клетки на ретината, които да заменят фоторецепторите, които вече не работят.
„Това нововъведение бележи значителен пробив, като създава предпоставки за бъдещо разработване на фототермични ретинални протези, като например очила за носене“, пишат изследователите в публикувания си документ. „За бъдещи приложения при хора е необходимо по-нататъшно усъвършенстване.“
Снимка: Unsplash
Виж още: MSI Prestige A16 AI+ - шедьовър от мощ, стил и прецизност (РЕВЮ)