Deepfake технологията продължава да се развива, като поредното доказателство за това са няколко реалистични видеа с “участието” на Том Круз. Видеата са публикувани от TikTok профил deeptomcruise и са направени по-скоро с цел забавление, но са усъвършенствани до такава степен, че ако не беше изрично споменато, че са базирани върху deepfake, едва ли някой би се усъмнил в тяхната достоверност. Това провокира анализаторите да продължат с агитацията си този тип технологии да не е широкодостъпна за всички потребители. Те припомнят, че ако за някой е лесно да различи истинското от фалшивото, това не означава, че всички ще успеят в този експеримент. Видеата все още се считат за неоспоримо доказателство и подобни манипулации биха подкопали допълнително общественото мнение в свят, в който медийната грамотност не е на достатъчно високо ниво и все по-трудно се различава вярно от невярно.
2 years ago on stage I was asked “when will Deepfake video/audio impact trust & be believable in social engineering?” My response then was that we were 2 years away from undetectable Deepfakes. I wish my prediction then was wrong. We need synthetic media detection + labels ASAP. pic.twitter.com/yUUOTDepYY
— Rachel Tobac (@RachelTobac) February 26, 2021
За да се включат в тази доблестна битка, Microsoft са сред пионерите в създаването на инструменти, идентифициращи манипулирани видеа. Те дори се опитват да открият начин софтуерът за обработка да оставя следи, един вид “електронен подпис”, за да се знае, че върху видеото е оказвано някакъв вид влияние.
Deep fakes are getting scary good and taking over TikTok. Every public figure should just be on there with a verified account - even if they don’t want to make content - to make it easier to identify their fakes. Here’s Tom Cruise: pic.twitter.com/xoSJt1bvVR
— lauren white (@laurenmwhite) February 25, 2021
В действителност сайтът CounterSocial наистина успя да разпознае, че въпросните видеа с Том Круз са фалшиви. Но голямата удивителна в случая е фактът, че видеата са част от затворена социална мрежа, която не разполага с вграден детектор за това. А дори това да се случи, deepfake технологията ще продължи да е една от най-предизвикателните игри на “котка и мишка”, като средствата за борба с нея трябва непрестанно да се актуализират.
Снимки:
Виж още: Смазващ Deepfake на последния епизод на The Mandalorian (ВИДЕО)