Редовно чуваме коментари от хора (с много свободно време) в мрежата, които твърдят, че всички купуват скъпи смартфони, без да използват и 10% от функциите им. Това, разбира се, не е съвсем вярно, както не е вярно още, че хората използват 10% от мозъчния си капацитет. Все пак в саркастичното подмятане има известна доза истина: много потребители, особено по-възрастните, невинаги се възползват от пълния потенциал на компютъра в джоба си. Обикновено това не се дължи на сложността на функциите и интерфейсите, а на известна доза технологична закостенялост, която почти неизбежно се развива с възрастта.
В долния текст се опитвам да открия баланс между по-елементарни и по-напреднали възможности, които много потребители подминават. Длъжен съм да уточня, че технологичните ентусиасти може да останат разочаровани, тъй като вече използват смартфона си изключително интелигентно и пълноценно, за което мога само да ги поздравя.
Да следи ежедневната ви активност
Все повече смартфони от висок и среден клас, произведени в последните две-три години, могат да заменят отделния фитнес тракър. Сензорите за движение и ориентация и жироскопите в тях работят постоянно и могат да предоставят подробни данни за физическата ви активност през последните няколко седмици. Разбира се, нищо не може да победи удобството на гривната или часовника, които винаги са на китката ви, но и моментите, в които смартфоните не са в джобовете ни, не са толкова много.
Ако имате iPhone след 5s, просто отворете Health и ще откриете подробни данни за физическата си активност за доста дълъг период от време, включително колко крачки сте направили или колко стълбища сте изкачили. Новите смартфони на Samsung, LG и други компании също имат сходни възможности, а Google Fit изглежда също толкова обещаващо. Не мисля, че Windows Phone поддържа подобен тип тракинг, но очаквам да ме поправите в коментарите.
Да нивелира
Сензорът за ориентация на умното ви устройство, било то смартфон или таблет, всъщност е малко по-сложен нивелир. Въпреки това мнозина не знаят, че могат да го използват като такъв. Ако имате iPhone, просто отворете Compass приложението и плъзнете към екрана вдясно. Нивелирът работи в няколко позиции и дава зелена индикация, когато заковете нулата. Android и Windows Phone не идват с вграден нивелир, но може да избирате между стотици приложения за целта в Google Play и Windows Store.
Статията продължава на следващата страница.
Да отваря табове от други устройства
Основните браузъри на двете най-популярни мобилни платформи, Safari и Chrome, поддържат синхронизация на табовете с десктоп версиите си и с други мобилни устройства. Ако използвате Chrome, разполагате с най-широк спектър от поддържани устройства. Достатъчно е да включите синхронизирането на табове (трябва да сте влезли с Google профил). Вижте как се случва това в долното видео. При Safari отворените табове на други устройства се намират в екрана за смяна на активния таб под iOS и в менюто Cloud Tabs под OS X.
Да следи колко данни използвате
Няма нужда да използвате не особено добрия инструмент за следене на трафика на оператора си. Обикновено той не разполага със собствено приложение и изисква да посещавате зле направен мобилен сайт, а и не разполагате с разбивка на потреблението по приложения.
Използвайте вграденото решение на смартфона си. Под всички платформи то се намира в приложението с настройките и дава детайлна разбивка на трафика по приложения и услуги, които сте ползвали. Може да зададете и горна граница, при наближаването на която да получите нотификация. Apple, Google и Microsoft направиха огромни опити да уведомят потребителите за съществуването на инструмента, но е учудващо каква голяма част от тях все още не са чували за него.
Да измерва атмосферното налягане
Все още не можем да определим дигиталните барометри като масов хардуер, който можем да открием във всички смартфони, но все повече устройства с Android от висок клас разполагат с такива. Отскоро Apple също е в клуба: iPhone 6 и 6 Plus разполагат с барометри. Интерфейсите за отчитане на данните от барометрите не са никак лесни за откриване. Под iOS може да откриете данни от барометъра в рамките на Health, докато под Android може да свалите приложения от трети страни от Google Play.
Да прави скрийншоти
Все още учудващо често виждам хора, които използват всевъзможни методи да споделят нещо, коетo се случва на екрана им. Любимият ми е снимане с друг смартфон или фотоапарат. Използвайте вградената функционалност за направа на скрийншоти. Home+Sleep за iOS, Намаляване на звука + Power за Android и Windows Phone.
Да ви напомня, когато стигнете дадено място
Задаването на напомняния при наближаване на дадено местоположение често е много по-удобно от избирането на дата и час. Всички съвременни смартфони с GPS модул (изключително трудно е да откриете такъв, който няма) поддържат задаване на локационни напомняния, включително с вграденото приложение за задачи. Започнете с напомняне, когато сте близо до супермаркета например.
Очаквайте втора част на статията другата седмица.