В момента, в който Google обявиха специалното издание на Samsung Galaxy S4, което ще работи със стокова версия на Android, вероятно у доста собственици на S4 устройства се е надигнала вълна на съжаление. За предимствата на „чистия” Android сме говорили и преди, но все пак да ги припомним набързо: по-малко „полезни” (т.е. предварително инсталирани и невинаги необходими програми, голяма част от които не можете да махнете дори и да искате) и бързи ъпдейти за операционната система в момента, в който те бъдат пуснати официално от Google.

До неотдавна единственият начин да получите мобилно устройство със стокова версия на Android беше да си вземете модел от собственият бранд на Google – Nexus. Наскоро обаче редица от ключовите партньори на компанията като Samsung и HTC заявиха намерения да предложат някои от популярните си модели (Galaxy S4, One, First), работещи с „чист” Android.

За съжаление никой от тях все още не е достъпен за потребителите извън САЩ, а не е ясно дали и кога това положение ще се промени.
Така че, ако искате стоков Android за телефона си и не сте американски гражданин, все съществуват две опции. Едната е да рутнете (да отключите) телефона си, което обаче далеч не е безопасна операция и вероятно ще доведе и до проблеми с гаранцията му. Другата е „следващото най-добро нещо”, а именно да се опитате да го настроите така, че работата с него да се доближи максимално до комфорта и усещането от използване на „чист” Android.


Да премахнем излишното

Ще се спрем на един от най-популярните в момента топ модели, които вече имат версии със стоков Android – Galaxy S4.
Смартфон флагманът на Samsung идва с доста солиден пакет предварително инсталирани апликации, част от които са откровено излишни за повечето потребители и просто плачат да бъдат деинсталирани още в момента, в който стартирате за пръв път телефона.
За съжаление тук по-точни препоръки е трудно да се дадат, тъй като всеки потребител си има собствени идеи и предпочитания в това отношение. Отделно не всички екстра приложения могат да се деинсталират по обичайния начин (т.е. Uninstall команда от App Drawer или през Application Manager от системното меню Settings).
След като приключите с разчистването, огледайте и специфичните Galaxy S4 функции. Една значителна част от тях са събрани в менюто My Device. Тук ще откриете опции като Motion control (навигация посредством физическо движение на устройството, която използва вградения акселерометър); Face unlock (опция за заключване/отключване на телефона посредством сканиране на лицето ви), Smart Stay (следи погледа ви и гаси екрана на устройството, ако не гледате към него).
Някои от тези функции може и да са ви полезни, но ако искате да получите истинско stock Android усещане при работа с вашия Galaxy S4, ще трябва да изключите поне някои от тях. Още повече спирането им ще доведе до икономия заряда на батерията.

Няколко прости app стъпки

Следващата логична стъпка към „пълната промяна” на вашия S4 e Google Play. Свалете си следните приложения: Nova Launcher (безплатно), Google Calendar (безплатно), Google Keyboard (безплатно) и WidgetLocker Lockscreen (4.50 лв.).
Nova e един от най-симпатичните лаунчъри, заменящ малко тромавия оригинален TouchWiz на Samsung с една доста по-изчистена и пъргава версия на потребителски интерфейс.

 

Освен това Nova предлага повече и по-гъвкави опции за настройка и контрол на началния (home) екран на телефона и чекмеджето с приложения (App Drawer) (например възможност за индивидуална промяна изгледа на всяка от иконите) и като цяло работи по-бързо и пъргаво от TouchWiz.
WidgetLocker пък е това за оригиналния Lockscreen, което е Nova за оригиналния потребителски интерфейс на S4. Тази апликация ще ви позволи да добавяте допълнителни кратки пътища за достъп (shortcuts) върху „заключващия” екран на телефона и да настройвате поведението му веднага след „събуждане”.

Инсталацията на Google Calendar и Google Keyboard като цяло не е задължителна. И двете приложения реално не предлагат никакви значителни подобрения спрямо оригиналните апликации, идващи предварително инсталирани с всеки Galaxy S4 – реално те са просто част от естетическото оформление на новия интерфейс за телефона ви – дребен финален щрих, който ще затвърди усещането за работа с „чист” Android.


Не само S4, но и всеки друг...

При HTC One (а честно казано - и при почти всеки друг актуален смартфон от среден и висок клас) последователността от действия, които трябва да предприемете, за да му придадете „стоков” вид, е почти същата. С тази разлика, че например при One замяната на оригиналната HTC Keyboard апликация с Google Keyboard ще ви е само от полза поради по-голямата гъвкавост и интуитивния Swipe метод за въвеждане, които предлага тя.



За съжаление сами разбирате, че всички тези промени ще са чисто козметични. Под повърхността си вашата ОС си остава фирмената (модифицирана) версия на Android, с която е доставено вашето устройство. Което е по-лошото – за бъдещи ъпгрейди отново ще трябва да чакате благоволението на съответната компания, която го е произвела – била тя Samsung, HTC, Sony или някоя от другите корпорации, предлагащи Android мобилни устройства.
Добрата новина е, че една такава „външна” промяна лесно може да се отмени, връщайки всички оригинални фирмени настройки и приложения, в случай че видът на „стоковия” Android не ви допадне особено – нещо, което няма как да се случи, ако сте притежател на устройство, което поначало работи с „чиста” версия на операционната система.

 

Тагове: