Ако сте собственик на Android устройство от известно време и следите развитието на популярната мобилна OS, няма начин да не сте се натъквали досега на идеята за „чиста” и „фирмена” версия.
При което вероятно сте се чудили защо една голяма част от нейните потребители (особено технически по-грамотните) изпадат в такъв възторг от възможността да се сдобият с телефон/таблет, използващ „чист Android” – най-често устройство от бранда Nexus или редки находки, произведени от компании извън Google, като новия Facebook ориентиран HTC First.

Всъщност ключът към тази „загадка” се корени в един от най-големите плюсове (а ако питате някой запален Apple iOS фен – в същото време и най-големите минуси) на Android – нейния отворен характер. Тъй като в основата си операционната система на Google e базирана на Linux, тя по подразбиране е достъпна за модификации, подобрения, тунинг. И на практика всяка от големите компании, предлагащи Android устройства, охотно се възползва от тези гъвкави опции на системата, предлагайки своя собствена версия, модифицирана в една или друга степен.

Понякога така нареченият къстъм (фирмен) вариант предлага някои специфични опции, липсващи в оригиналната Google версия на „чистия” Android. По-често обаче вместо това те ограничават вашата свобода като потребител, пълнят устройството ви с „полезни” приложения и опции, от които просто нямате нужда, и по-скоро влошават, отколкото да подобрят цялостното Android преживяване.

Ето и някои от най-честите проблеми, с които вие като потребител се налага да се примирявате в резултат на различни фирмени „подобрения”.

Ненужни приложения, които не можете да премахнете

Това е практика, добре позната на голяма част от РС потребителите. Много ОЕМ производители, предлагащи компютри с предварително инсталиран софтуер, като Acer, HP, Dell и други, покрай полезните програми, често доставят моделите си с доста ненужни приложения – пробни версии, които спират да работят след определен период от време или просто неща, от които нямате нужда.

Ситуацията с фирмените Android версии е подобна с тази разлика, че те не ви позволяват да деинсталирате подобни апликации. Проблемът е, че при повечето смартфони и таблети пространството за съхранение на информация е силно ограничено, а подобни „фирмени” приложения изяждат една значителна част от него. Например новият Galaxy S4 на теория предлага 16 GB собствена памет, но едва около 8 GB от нея са достъпни за вашите потребителски нужди, тъй като останалата част е заета от фирмени приложения, които не могат да бъдат премахнати.
Интересното е, че една част от тези фирмени функции могат да бъдат изключени (в случай че решите да не ги използвате или ако просто не ви трябват), но за съжаление това не освобождава мястото, което те заемат.
Единственото решение в този случай е свързано с отключване на телефона (root) и премахване с помощта на програми като Titanium Backup или инсталация на специално модифициран ROM (версия на оригиналния фърмуер за съответния модел).

Визуализации (skins), които не можете да изключите

Много от големите компании, предлагащи Android-базирани устройства, модифицират операционната система така, че да използва различен launcher (базов потребителски интерфейс) от оригиналната версия.

 


При Samsung например такъв интерфейс е TouchWiz, при HTC – Sense, при Sony – Timescape UI, и така нататък.
При все че наличието на подобна опция не изключва възможността да инсталирате допълнителен launcher по ваш избор и да го използвате съвместно с фирмения, това не означава, че можете да премахнете интерфейса по подразбиране, инсталиран от неговият производител.

Също така не можете (освен в изключителни случаи като с новия HTC First например) да използвате стоковия Android интерфейс, т.е. този, с който оригинално работи съответната версия на операционната система.

Единственият начин да се „докопате” до подобна опция е отново отключване (root) на устройството и инсталация на модифициран фърмуер като CyanogenMod например.

Ъпдейти за Android, които може и да не дочакате

Това е другият голям проблем, свързан с „фирмените” версии – когато Google пуснат официална нова ревизия на операционната си система, вие не можете да я инсталирате веднага върху вашето устройство (освен ако не е от бранда Nexus, т.е. предлагано от самите Google). Първо ще трябва да изчакате производителят на съответния модел да пусне специално модифицирана версия на съответния Android.

 



Лошото е, че често това чакане може да се проточи с месеци, особено ако не сте жител на някой от приоритетните региони на света. Понякога това изобщо може да не се случи – ако по някаква причина производителят на вашия таблет/стартфон реши, че просто не си струва да пуска нова версия на Android за него – ако например става дума за стар модел (относително, след като нови се пускат всяка година). Това, разбира се, е обяснима фирмена политика – един от начините съответната компания да ви „подкани” да си купите новите им устройства.

Откровено лоши модификации, които увреждат Android

Понякога (слава богу не много често) в стремежа си да тунинговат и променят допълнително базовата версия на операционната система, някои производители просто отиват твърде далеч. В резултат постигат точно обратното – правят Android по-бавен или нестабилен.

 


Един актуален подобен пример са често цитираните проблеми с Gallery app и HTC One. Много собственици на телефона се оплакват, че приложението за управление галерията от снимки, което по принцип е стандартен компонент от Android, често се срива – проблем, който се оказва причинен от някаква модификация, която HTC са направили в тяхната фирмена версия на софтуера, и локализиран само до въпросния модел.

Заключване на телефона към мрежата на конкретен оператор

Това, разбира се, е стара история, която датира далеч преди ерата на смартфоните, но все още много телекоми заключват закупените от тях апарати към собствената си мрежа. Така, ако решите да смените оператора си, ще се окажете пред неприятен проблем – телефонът ви просто няма да работи в друга мрежа.

 



Разбира се, и за този „проблем” (напълно изкуствено създаден) си има лекарство – в Google Play ще намерите поне няколко приложения, които могат да го решат бързо и лесно, но имайте предвид, че в някои страни (в САЩ например) отключването на нов мобилен телефон вече се третира като престъпление.

Тагове: