Факт е, че днес вече е доста по-лесно човек може да намери къде и как да зареди вечно недостигащите батерии на плеядата мобилни устройства, които са неделима част от живота ни. Дори да се намирате на обществено място или да пътувате в кола, начини за зареждане се намират. Уви, това не решава основния проблем, свързан със захранването на смартфони, таблети и мобилни компютри, а именно че колкото и да зареждате батериите им, те все така разполагат с точно определен, често крайно ограничен заряд.
И по този въпрос всъщност не можете да направите нищо като потребител – колкото – толкова.

И след като конкретната батерия на конкретното устройство е с фиксиран капацитет, това, което можете да направите, е, разбира се, да ограничите, доколкото е възможно, консумацията на нейния заряд.
Най-бързият и лесен начин за това е да изключите различни опции и функции на вашето устройство – нещо, което повечето потребители добре знаят. По-малко известно е обаче какво точно е добре да бъде изключено и в какъв порядък – ето за това ще си поговорим в този материал.

Съвети от по-универсално естество

Най-добрият начин да спестите от заряда на батерията ви, особено ако разполагате с мобилно устройство със запечатан корпус, непозволяващ замяната на изтощения акумулатор с втори, прясно зареден, е да намалите до минимум използването на неговия дисплей. Естествено това е дяволски трудна задача, предвид на факта, че 99% от всички съвременни мобилни устройства разчитат на сензорен контрол и няма как да бъдат използвани, ако дисплеят им не е подсветнат.

В същото време именно това е причината екранът на един смартфон, таблет или лаптоп да е сред най-големите консуматори на енергия – нещо, което с особена сила важи за най-качествените OLED матрици. Няколко съвета в това отношение. Намалете до минимум яркостта на дисплея и го изключвайте винаги когато не се нуждаете от него. Регулирайте тази стойност, дори ако използвате автоматичните настройки за яркост, а най-добре, вместо да разчитате на вградените в iOS или Android функции, да инсталирате специализирана апликация като Screen Control например. Тя ще ви предложи много повече и по-гъвкави възможности за регулиране на яркостта: например опция за индивидуално задаване на конкретни стойности за всяко стартирано приложение.

 


 
Друг ненаситно жаден за енергия компонент е системата за GPS навигация, с която днес почти всеки съвременен смартфон или таблет разполага. Тя подлага батерията на устройството ви на сериозно изпитание, тъй като не само активно използва модула му за радиочестотна връзка, но и неговия централен и графичен процесор – за визуализация на картите и гласова навигация.

Така че, ако сте поели на дълъг път и знаете, че няма да можете скоро да заредите батерията на смартфона или таблета си, добра идея е за запомните крайната си дестинация (или да използвате хартиена карта за генералната посока), а да активирате GPS навигацията, когато наближите съответното място, за по-прецизно ориентиране. По възможност се ориентирайте само по гласовите указания на GPS апликацията, без да прибягвате до помощта на дисплея, който, разбира се, ще съкрати допълнително живота на батерията.

Веднага след GPS модулите в класацията за най-големи енерго консуматори се нареждат Bluetooth, NFC (near-field communication) и Wi-Fi системите за безжична връзка. Най-бързият начин да ги деактивирате всички наведнъж е да използвате така наречения Самолетен (Airplane) режим.

На финала, ако искате да спестите още малко от скъпоценния заряд на батерията си, по възможност избягвайте да се възползвате от многозадачните възможности на мобилната си операционна система. Когато една или няколко апликации работят във фонов режим, дори и да не ги виждате на екрана, те все пак използват част от системните ресурси и респективно част от енергията на батерията.

Специално за лаптоп потребители

Макар че повечето неща, за които стана дума до момента, се отнасят с пълна сила и за един типичен портативен компютър, при лаптопите съществуват и още много възможности за пестене заряда на батерията.
Така например освен намаляване яркостта на дисплея и изключване на всички безжични модули, които не използвате в момента, можете също така да деактивирате подсветката на клавиатурата (ако лаптопът ви разполага с такава екстра), Firewire и COM портовете, вградената уеб камера, звуковите и допълнителните видео контролери, дори оптичното устройство на системата, ако нямате непременно нужда от тях.

 



Това става лесно от така наречения Мениджър за устройства (Device manager), който е неделима част от всяка Windows инсталация. Просто напишете device manager в полето за търсене на менюто Старт (Windows Vista/7) или в съответния charm на Windows 8 или щракнете върху папката Computer (Компютър) в Windows Explorer, изберете Manage (Управление), а след това Device manager.

След това от дървото с устройствата временно можете да деактивирате (disable) всеки компонент от мобилната си система, който не използвате.

Следващата стъпка е сериозна ревизия на софтуера, стартиран скрито или явно върху вашата система. Принципът за ограничаване използването на многозадачността важи с пълна сила и тук, но при едно типично Windows РС проблемът е дори още по-сериозен. Без дори да подозирате, операционната система може да е стартирала десетки приложения във фонов режим, голяма част от които използват ресурсите на компютъра ви и респективно черпят от заряда на неговата батерия.

Говорим за неща като услуги за автоматични ъпдейти, приложения за контрол на периферни устройства, като принтери и скенери или апликации за онлайн съхранение на данни като Google Drive.
Дори услуги за индексиране на дисковото съдържание, които са активирани по подразбиране във всяка Windows инсталация, следва да бъдат деактивирани, ако искате да удължите живота на батерията на вашия лаптоп.

Най-лесният и бърз начин да установите какво изсмуква нейния заряд, е да стартирате мениджъра на задачите (Task manager) – използвайте отново менюто за търсене на Windows и напишете в него task manager или просто натиснете клавишната комбинация Ctrl+Alt+Del.
След това разгледайте таба Процеси (Processes), съдържащ списъка с всички стартирани процеси (приложения) на вашата система.

В повечето случаи спокойно можете да спрете (kill) всеки процес, носещ името на страничен разработчик или компания извън Microsoft и Windows. Иначе казано, ако срещнете процеси, включващи в името си познати брандове, като Adobe, Apple, Dell, Google, HP, Dell, просто щракнете с десен клавиш върху тях и изберете End Process Tree (Прекрати дървото на процеса). Това ще деактивира не само конкретната програма, но и всички свързани с нея модули, които тя е стартирала автоматично и обикновено невидимо от вас.

Не се притеснявайте, че по този начин можете да предизвикате нестабилност в работата на системата си или да доведете Windows до срив. Спирането на стартирани процеси по този начин не вреди и при евентуален рестарт всички те отново ще се заредят.

Ако искате малко по-глобално решение, можете да използвате вградения в Windows инструмент, наречен msconfig.exe. Отново най-лесният начин да го стартирате е, като напишете името на програмата в менюто за търсене на Windows.
Един от табовете на msconfig.exe се нарича Startup and Services (Стартиране и услуги). В него ще видите списък с всички програми, които се зареждат автоматично с всяко стартиране на операционната система и работят във фонов режим.
Добре е да изключите всички от тях, които смятате, че не са ви необходими.

Как да удължим живота на батерията си по принцип?

Жизненият цикъл на масово използваните днес литиево-йонни акумулатори се влияе основно от три фактора: работна температура, честота и метод на зареждане.

Броят на циклите за презареждане на една типична батерия например силно зависи от това, дали я използвате "до последно", т.е. до момента, в който устройството се самоизключи поради пълното й изчерпване, или я включвате към зарядното при изчерпване на около 90% от нейния капацитет.
Ако си изградите такъв навик, вместо да чакате нещата да приключат от само себе си, можете да разчитате на пълните (е, или почти пълните) 5000 цикъла на презареждане, които обещават повечето производители на батерии.

Не е добра идея да излагате батерията на вашето устройство на висока температура за продължителен период от време. Ако през лятото например зарязвате често смартфона, таблета или лаптопа си на нагорещената до червено седалка на автомобила си, това може драстично да съкрати живота на неговата батерия.
Всъщност това може да доведе до рекордно бързо износване на акумулатора и той да предаде богу дух буквално за няколко месеца.

 


В същото време не вярвайте на митичните твърдения, че ако държите литиево-йонната си батерия в хладилника, когато не я използвате, това ще удължи живота й. В действителност батериите не понасят добре резки температурни колебания, без значение дали става дума за посока плюс или минус. Най-добрата практика е да използвате батерията в температурни условия, които биха били комфортни и за вас самите – някъде около 20 градуса.

Лоша идея е и прекомерното зареждане или зареждане на батерията със зарядно устройство, подаващо прекалено висок волтаж. Всъщност това не просто може да съкрати живота й – то може да бъде опасно и за вашия собствен живот, тъй като може да доведе до експлозия на акумулатора. Повечето литиево-йонни батерии разполагат със специални зарядни контролери, които предотвратяват такава опасност, но не разчитайте прекалено много на тях. Ако използвате неоригинално зарядно устройство, опасност съществува и тя далеч не е за пренебрегване – в страните от Азия, където пазарът е буквално наводнен от най-различни ментета и имитации, подобни трагични инциденти са печално честа практика.

На финала – ако ви се налага да съхранявате за по-продължителен период литиево-йонна батерия, без да я използвате, най-добре е това да става при температура 15–20 градуса и при съществуващ заряд около 40%. Точно затова, когато купувате ново мобилно устройство, то обикновено идва с вече заредена на около 40% от капацитета си батерия.

Тагове: