Националната лаборатория ORNL в Оук Ридж (Тенеси, САЩ), разработи и тества миниатюрна твърдотелна батерия на основата на сярата, която превъзхожда литиево-йонната технология по капацитет на енергията и цена.

„Нашият подход се отличава кардинално от съвременните концепции за батериите, състоящи се от два електрода, съединени с течен електролит, които се използват в последните 150-200 години", казва водещият автор на проекта от ORNL Ченгди Ленг. „Този радикален преход от течния електролит към твърдотелен отстранява проблема с разтварянето на сярата и позволява да се създават многообещаващи литиево-серни батерии".

Последните имат четири пъти по-голяма плътност на енергията в сравнение с литиево-йонните, което означава, че са способни да задържат заряда за далеч по-дълго време. В добавка, материалът, използван в серните батерии не реагира на нагряването и не се възпламенява.

 

Батерията от Оук Ридж има обогатен серен катод, литиев анод и свързващ ги твърдотелен електролит. Тази комбинация от материали прави тези батерии по-евтини от литиево-йонните - сярата е широко разпространена и евтина. Литиево-йонните батерии се намират в изпитателен стадий, но лабораторията в Оук Ридж има намерение да продължи разработката и да предложи комерсиален продукт в скоро време.