В надпреварата за създаване на по-добри батерии учените се заглеждат с копнеж към силиция, високо ценен заради способността му да задържа обилно количество енергия по-време на зареждане. Но материалът има значителен недостатък! Той се разширява по време на споменатото зареждане и вследствие на това се къса, което го прави ненужен.

Въпреки това учените в лабораторията SLAC Станфорд (Stanford Linear Accelerator Center) са разработили силициеви електроди, които се поправят сами! Вдъхновението дошло от най-новите изследвания при роботизираната кожа. Те са създали силициев полимер със слаби химични връзки, които се привличат помежду си, когато в материала се получат пукнатини. Това му позволява да си възвърне формата в рамките на няколко часа (както е изобразено по-горе).

Екипът е успял да направи 100 разредни цикъла с новата батерия, която използва силициевия материал. Обещаващо начало, но все още далеч от целта за 3000 цикъла за електрическите автомобили. Технологията може да бъде и основа за ново поколение батерии, които в бъдеще ще ни служат много по-дълго и вярно.

 

А знаете ли, че LG разработва огъващи се батерии?

Тагове: