Когато през ноември ребрандирането на Глобул най-накрая приключи и операторът прие името на новите си собственици Теленор, беше ясно, че пазарът ще претърпи известни сътресения. Въпреки това се оказа, че дори най-смелите прогнози в полза на потребителите бяха доста далеч от истината. А тя е, че в момента сме свидетели на люта битка между трите родни телекома, в която те се борят за задържането на старите и привличането на нови абонати. Резултатът е, че частните клиенти никога преди не са имали по-изгодни оферти за абонаментни планове с включени разговори и мобилен интернет.

Следващият фронт, на който вероятно ще се пренесе битката, са предлаганите мобилни устройства. Теленор нанесоха първите удари по темата с пускането на iPhone 6 на цени, които дълги години бяха без еквивалент на родния пазар и дори те бяха смъкнати през миналия месец. Това обаче не е толкова тежък удар, тъй като, реално погледнато, повечето потребители не са готови да се разделят със сума, равняваща се на няколко минимални работни заплати, за да притежават нов, лъскав смартфон.

Може би това е и причината норвежкият телеком да пусне собствени брандирани смартфони в най-ниския ценови клас. Тяхната вероятна цел е да привлекат бюджетно-ориентираните потребители, както и огромния процент хора, които тепърва ще купят първия си смартфон. Как тези устройства стоят на фона на предложенията на конкуренцията, ще разберете в следващите редове, като селекцията е базирана на цената на устройствата при сключване на двугодишен договор с планове, чиито цени са почти еквивалентни при трите оператора*.

 

Предложението на Теленор


 

Миналия месец Теленор пусна брандираните си модели Telenor Smart и Telenor Smart Plus, с които имах възможността да си поиграя известно време. Устройствата са почти идентични в спецификациите си, като и двете имат двуядрен MediaTek MT6572 процесор, работещ на 1.3 GHz, 4 GB основна памет, която се допълва с до 32 GB microSD карта, 5 MP основна камера с LED светкавица и VGA предна камера. И двата смартфона идват с почти непипан Android 4.4.2 KitKat, към който са добавени тапет и рингтон Telenor. Самите устройства са произведени в Китай от френската компания MobiWire, като идват в брандирани опаковки и с логото и елементи от визуалната идентичност на Теленор на гърба.

Разлики между тях все пак има. Telenor Smart е по-малкият от двата модела, като екранът му е 4.5” с WVGA резолюция (800x480 пиксела), а наличната RAM памет е 512 MB. По-големият Telenor Smart Plus е с 5-инчов qHD дисплей (960x540 пиксела) и идва с 1 GB RAM. Разлики има и в капацитета на батериите, като по-малкият е с 1700 mAh, докато големият е с 2020 mAh заряд. Малкият модел също е с гръб, който е от по-лъскава пластмаса, която събира отпечатъци, докато Telenor Smart Plus залага на матирано покритие, което е и по-приятно при докосване. Напълно очаквано двата телефона се справят прилично с базовите функции, но при малко по-тежко натоварване нещата започват да отнемат повече време.

 

 

Най-изгодната цена за телефоните идва с план Резерв Стандарт 39.99 на Теленор, който е с промоционална месечна такса 14.99 лв. при двугодишен договор. Той включва 1000 национални минути и 4 GB мобилен интернет месечно, плюс 400 минути и 4 GB данни в резерв. С този план по-малкият Telenor Smart идва за 4.99 лв. на месец за две години или 89.99 лв. при плащане в брой. Със същия абонаментен план по-големият Telenor Smart Plus се предлага от оператора за 6.59 лв. на месец за две години или 119.99 лв. при плащане в брой.

 

Предложението на Мтел


 

Сравнимите оферти на Мтел започват с HTC Desire 310. Телефонът идва с четириядрен Mediatek MT6582M процесор, 1 GB RAM памет и 4 GB вградена памет. И тук камерата е 5 MP, като селфи машинка отсъства. Дисплеят е 4.5-инчов с резолюция 854x480 пиксела, а софтуерът e морално древният Android 4.2 Jelly Bean. По отношение на потребителско изживяване Desire 310 е сред най-приличните предложения на пазара в този ценови клас.

Другото привлекателно бюджетно предложение на Мтел е Nokia Lumia 630, който пристига с актуалния Windows Mobile 8.1. Резолюцията на екрана и тук е 854x480 пиксела, като той е с Gorilla Glass покритие и Clear Black технологията. Процесорът е четириядрен Snapdragon 400 с 512 MB RAM и 8 GB вътрешна памет, а камерата е 5 MP, като и тук няма селфи камера. Основното предимство на Lumia 630 е Windows Phone - системата, която работи гладко и безпроблемно дори при модели в този ценови клас.

Абонаментният план, на който се спираме при Мтел, е Трансфер L, който е с промоционлана месечна такаса от 16.03 лв. Той включва 1200 мин за разговори и 3 GB мобилен интернет. Цените на устройствата са същите и с по-евтиния, но доста по-неизгоден план Трансфер S, чиято такса е 13.42 лв., но включените минути са едва 400, а мобилните данни са 300 MB. С тези планове HTC Desire 310 пристига за 5.90 лв. на месец или за 129.90 лв. в брой. Предложението на Nokia пък се предлага за 3.90 лв. на месец или 79.90 лв. в брой.

 

Предложението на Vivacom

Sony Xperia E4 е сред най-привлекателните бюджетни модели в портфолиото на Vivacom. Телефонът е най-новият модел в този списък, като премиерата му беше в края на февруари. E4 пристига с четириядрен Mediatek MT6582 процесор и 1 GB RAM памет. Вътрешната памет е 8 GB, като камерите са 5 MP за основната и 2 MP за предната. Тук екранът е с qHD резолюция и 5-инчов диагонал, а операционната система е Android 4.4 KitKat.

По-дребното предложение от Vivacom е 4.5-инчовият Lenovo A328, който е със същия Mediatek MT6582M процесор на Desire 310, 1 GB RAM памет и 4 GB вътрешна памет. За разлика от устройството на тайванците обаче освен основната 5 MP камера Lenovo са добавили и 2 MP предна камера. И тук софтуерът е Android 4.4 KitKat, а батерията е с капацитет 2000 mAh.

Планът на Vivacom, с който разглеждаме предложенията, е Net&Call XL. Той е с промоционална цена 14.99 лв., като включва 4000 MB бърз интернет и 1000 минути към всички мрежи в страната. С него цената на Sony Xperia E4 е 6.50 лв. на месец или 129.90 в брой, докато Lenovo A328 струва 5.40 лв. на месец или 99.90 в брой.

Важното уточнение при тези оферти е, че все пак си говорим за модели от най-нисък клас, което не предполага висока производителност и премиум усещане от устройствата. Въпреки това вече е напълно възможно да имате повече от добър абонаментен план с много разговори и бърз интернет, както и приличен смартфон за около 20 лв. на месец. А ако битката между телекомите продължава с това темпо, не е изключено скоро да получим още по-привлекателни оферти.

*Описаните условия са валидни към момента на публикуване на тази статия и подлежат на промени. HiComm не носи отговорност при промени в условията на операторите, нито за допуснати технически грешки. За детайли около абонаментните планове, условията за лизинг и крайните цени на устройствата се обърнете към съответния мобилен оператор.

Докъде могат да стигнат операторите в изпилването на цените си според вас? Споделете в коментарите.