Някога, поемайки на пътешествие, на екзотична екскурзия в далечна страна или на почивка в чужбина, задължителна част от багажа ни бяха неща като книжни карти, хартиени пътеводители, речници или разговорници.
Днес всички те спокойно могат да бъдат заменени само и единствено от верния ни Android смартфон – при това по-много по-ефикасен, удобен и интелигентен начин.
Идеята да използвате любимото си мобилно устройство едновременно като карта, травъл гайд, речник и разговорник, разбира се, е чудесна, но ако пътувате в чужбина, обикновено възниква един съществен проблем. За да изпълнява тези, а и повечето от останалите си функции, вашият Android таблет или телефон се нуждаят от постоянна връзка с интернет, а това, както се досещате, е свързано с допълнителни разходи, които в зависимост от чуждата държава, в която пътувате, могат да бъдат значителни.
За щастие много от най-полезните „травъл” опции, които предлага Android, могат да се използват и офлайн – нещо, което за съжаление много малко от потребителите на популярната Google OS знаят. И тъй като сме наясно с този факт, а предстои сезонът на отпуските и пътешествията, сме ви подготвили едно кратко ръководство, което ще ви помогне да използвате по-ефективно вашия Android смартфон или таблет като универсален травъл гайд, при това без да е необходимо да плащате разорително скъп достъп до интернет зад граница.
Google Maps офлайн
За някои потребители това може да прозвучи като новина, но това изключително полезно приложение за Android има и версия, която спокойно може да работи и без постоянна връзка с интернет.
До неотдавна тази опция се водеше експериментална, но понастоящем работи напълно безпроблемно и стабилно.
Естествено при подобен сценарий не можете да разчитате на толкова богата и гъвкава функционалност, както когато използвате услугата с пълноценен достъп до световната мрежа.
Като цяло идеята е следната: версията за Android ви позволява да „отрежете” парче от всяка Google карта и да я запишете в паметта на телефона си. След това спокойно можете да я използвате в офлайн режим в комбинация с вградения в устройството ви GPS модул.
Разбира се, няма как да разчитате на навигация в този случай, но пък можете да определите точно къде на картата се намирате.
Дори този проблем обаче може да се заобиколи – ако поискате насоки от Google за определен маршрут, докато сте онлайн (примерно използвате безплатната Wi-Fi входна точка на някое крайпътно заведение), след това спокойно можете да използвате вече начертания маршрут, докато сте офлайн. На практика единствено изпращането на заявка за нов маршрут, т.е. търсенето на насоки, изисква връзка с интернет.
Самото сваляне на Google карта или част от нея и използването й офлайн е изключително лесно. Отворете приложението Google Maps, докоснете Menu бутона и изберете Make Available Offline. Селектирайте региона, който ви интересува, и след това натиснете Done. Това е!
Разбира се, можете спокойно да си свалите колкото искате „парчета” от световната карта и да ги направите достъпни в офлайн режим. След това можете да управлявате и сортирате всички свалени карти от менюто My Places. Там ще ги откриете подредени в категорията Offline.
Офлайн преводи и разпознаване на реч
Друга популярна и много полезна Google услуга, която вече се предлага и в офлайн вариант, е Translate. За да я използвате, без да имате активна връзка с интернет, първо трябва да си свалите речник (или речници) за езиците, които ви интересуват. След това ще можете да работите с нея точно така, както го правите във вашия уеб браузър, докато сте онлайн.
Нещо повече – ако използвате последната версия на Android 4.2, можете да разичтате също така и на офлайн конверсия на глас в текст и обратно. Принципът на действие тук е същият – сваляте необходимите ви речници и ще можете да превеждате непознати думи, като ги изговаряте, благодарение на опцията за разпознаване на реч на Google Translate.
За да се възползвате от тези опции, първо свалете приложението Google Translate. След това от менюто изберете Offline Languages. Свалете езиците, които ви интересуват. Съветваме ви да не прекалявате в това отношение и да се ограничите до тези, които наистина са ви необходими – няма смисъл да препълвате паметта на телефона си с излишна информация. В крайна сметка дори и да ви потрябва нещо допълнително, вероятно в хотела, в който отседнете, ще има безплатен Wi-Fi интернет и винаги можете да го свалите впоследствие.
Пътеводители
В ерата преди интернет хората обикновено си купуваха хартиени травъл гайдове. В тях те намираха подробни карти на местата, за които пътуваха, списъци с местни забележителности и полезни съвети; информация за местните обичаи и други полезни данни.
Днес, когато всичко това е достъпно по всяко време онлайн, подобен разход, разбира се, е излишен, но как стоят нещата в случаите, когато не разполагаме с лукса, наречен „активен интернет достъп”?
За щастие днес в Google Play ще намерите десетки различни травъл гайд приложения, повечето от които са съобразени с факта, че когато сте далеч от дома, невинаги можете да разчитате на постоянен интернет достъп.
Серията апликации на TripAdvisor например предлагат опция за офлайн използване на всички техни пътеводители, покриващи много от най-популярните туристически дестинации – например градове като Лондон, Ню Йорк, Париж, Рим и много други.
Нещо повече – приложенията на TripAdvisor включват и доста полезни опции, достъпни изцяло офлайн – възможност да намерите намиращи се в близост до вас ресторанти и местни забележителности, както, разбира се, и ревюта за тях само посредством GPS модула на вашето Android устройство и без нужда от интернет връзка.
Пак офлайн е достъпна информация и за намиращи се в близост транзитни станции на метрото, банкомати и други, в случай че по някаква причина нямате достъп до аналогичните опции на Google Maps.
Намиране на Wi-Fi точки за достъп
Колкото и богати на възможности и гъвкави да са офлайн опциите за използване на травъл гайд услуги, те все пак са значително по-ограничени от техните онлайн варианти. Затова не е лошо поне от време на време да имате възможност за достъп до интернет, когато ги използвате. Достъпът през GPRS, разбира се, е скъпа привилегия, когато сте зад граница, и единствената разумна опция в такъв случай си остава безжичният Wi-Fi.
Но къде да го открием? Разбира се, сканиращият модул на вашето Android устройство ще улови всяка точка в обхват, но това отнема много време и понякога може да представлява сериозно предизвикателство.
Точно затова по-добра работа ще ви свършат приложения като JiWire Wi-Fi Finder. Става дума за безплатно приложение за откриване на безжични точки за достъп, което освен това разполага и с доста богата база от данни с предварително зададени координати на известни хотспотове. С негова помощ можете много бързо и лесно да се ориентирате какви точки за достъп са налични в непосредствена близост и да се насочите към най-близката безплатна, вместо да се лутате в опит да уцелите незаключен Wi-Fi спот.
Офлайн навигация и други приложения
Изброените до момента опции естествено не изчерпват офлайн опциите, с които вашето Android устройство може да ви е полезно, докато пътувате. С бързо търсене в Google Play ще можете да откриете например приложения за бързо конвертиране на мерни единици и валути, офлайн карти на транспортната система на чужд град, който посещавате, и дори опция за офлайн навигация, докато шофирате – едно от най-добрите решения в това отношение се нарича OsmAnd. То е безплатно и използва информацията от Open StreetMap и може да ви предложи най-подходящ маршрут от точка до точка пеша или с автомобил дори и когато не разполагате с интернет свързаност.