И така – сдобили сте се с четец за електронни книги. Какво следва? Четене, надяваме се – много и изобилно. Но шегата настрана – макар да изглеждат (и всъщност да са) доста прости за използване устройства (поне с типичен таблет или РС да речем), ebook четците имат своите специфични особености. За да ви помогнем да се справите с тях, днес сме ви подготвили кратка селекция на полезни съвети и идеи, които ще ви помогнат да извлечете максималното от вашия ebook reader.

Що е то ebook четец?

Тъй като този клас устройства отдавна не е нещо ново (всъщност повечето от тях преминаха вече през поне 4 - 5 хардуерни поколения), ще бъдем максимално кратки по този въпрос.

Първо и преди всичко имайте предвид, че този материал се отнася само за така наречените dedicated ebook readers, т.е. устройства, използващи е-мастило (e-ink) технология, отразяващи светлината по същия начин като хартията. Днес, разбира се, има още много и различни начини за четене на електронни книги – на екрана на таблет, смартфон или направо върху дисплея на преносим или настолен компютър.

Като пряк заместител на добрите стари книги обаче ebook четците са ненадминати, що се отнася до комфорт, дълъг живот на батериите, скромен формат, но огромен капацитет (повечето могат да съхраняват стотици, дори хиляди издания едновременно). Най-общо казано, в този клас днес на пазара доминират следните устройства: Kindle на Amazon, Nook на Barnes & Noble, Kobo на Kobo Inc. и Sony Reader на Sony.

 

На практика

Всеки четец на пазара притежава свое собствено обаяние, плюсове и минуси. Amazon с техния Kindle обаче са пионер в този клас и повечето съвети, които ще ви дадем след малко, са свързани именно с него. Въпреки това сме се постарали те да са колкото може по-универсални, така че да са от полза и на притежателите на някой от конкурентните на Kindle модели.

Съвет N:1 – Купете си калъф и протектор за екрана на вашия четец
Макар да звучи като подсещане от типа на „Внимание, водата е мокра!”, това е съвет, който много потребители пренебрегват и после, разбира се, съжаляват за това. Четците все пак са електронни устройства, изработени почти изцяло от пластмаса, и съответно са доста крехки. Това е известна слабост, тъй като в сравнение с традиционните печатни издания човек трябва да се отнася малко по-внимателно с тях.

Затова е добра идея една от първите допълнителни покупки, които да извършите, след като си вземете ebook reader, да му купите подходящ калъф, а защо не и протектор за екрана – особено ако говорим за някой от модерните напоследък модели със сензорен дисплей, като Nook Touch, Kobo Touch или Kindle Paperwhite.

Не се хвърляйте на прекалено скъпи оферти обаче – в Amazon например ще намерите калъфи за Kindle, които струват повече от самия четец! Подобен разход не е особено оправдан. На пазара има и доста алтернативи от други производители, които са на съвсем разумна цена в диапазона до 30 - 40 лв. и които ще ви вършат чудесна работа. Използването на вашия четец с подходящ калъф не само е по-удобно, но и ще му осигури допълнителна защита, ако, да речем, го изпуснете.

Протекторите, представляващи тънки листи прозрачна пластмаса, също са добра идея, особено за четците със сензорен дисплей – така не само ще предпазите екрана им за по-дълго време, но ще се лишите и от съмнителната привилегия да наблюдавате ефектна колекция от мазни отпечатъци по него всеки път когато светлината проблесне под различен ъгъл.


Съвет N:2 – Свалете си Calibre
Един от най-големите недостатъци на съвременните ebook четци, за който те търпят доста критики, е поредната безсмислена война на стандартите за електронни книги, която се разгоря между тях. Понастоящем в циркулация са поне 6 - 7 по-ключови и поне още толкова второстепенни ebook формата, като (естествено!) повечето от тях не са съвместими и някои се поддържат от един модел четци, други – от друг.

 



Кашата, уверяваме ви, е голяма и докато чакаме големите играчи на този пазар да се разберат и да се спрат на един или два основни стандарта, на помощ ни идва една страхотна програма, която на всичкото отгоре е напълно безплатна за сваляне и използване.

Calibre е изключително мощен инструмент, който ще ви помогне да организирате вашата електронна библиотека, да прехвърляте книги от и към вашето устройство за четене.


Съвет N:3 – Добавете речник
Покрай другите си интересни функции Kindle позволява използването на речници, докато четете. Това е особено полезно, ако книгата, която сте заредили, е на чужд език (най-често английски).

По-подразбиране четецът, разбира се, не предлага поддръжка на англо-български речник, но вие можете да си свалите такъв от тук. Копирайте файла в директорията documents на Kindle. След това от началния екран (Home) натиснете бутон Menu. От там изберете Settings, после пак натиснете бутон Menu. Трябва да имате опция Change Primary Dictionary, от която да изберете English-Bulgarian.

 

Съвет N:4 – Организирайте електронната си колекция книги
Едно от нещата, които ще ви подразнят при първия ви досег с Kindlе, e фактът, че устройството не поддържа организация на качените заглавия по папки. Дори и да ги качете в папки по автори, Kindle ще ги визуализира на Home екрана като отделни книги със заглавие и автор.

За по-прегледно организиране ще ви е от полза функцията Collection. За съжаление от реализацията й има какво още да се желае, тъй като тя изисква добавянето на книги една по една. Ако сте си качили 10 - 20 издания, това върши работа, но ако разполагате с повече съдържание, подборът и подреждането се превръщат в досадна работа.

 



За щастие това може да се направи и на компютър, което значително улеснява нещата. За целта можете да си свалите Kindle Collection Manager for Windows. Тя поддържа всички популярни ebook формати, в това число PDF, MOBI, TXT, КНР, AZW, AZW1, TPZ. За работата с нея е добре да знаете две неща: че имената на всички Колекции следва да са на латиница и че програмата не качва файлове, а само ги организира в collections. Файловете трябва предварително да са качени в documents папката на Kindle.



Съвет N: 5 – Откъде да си свалим електронни книги?
Ако ползвате свободно английски език, само в Amazon.com се предлагат повече от 180 000 заглавия, специално оптимизирани за Kindle. В онлайн книжарницата на B&N са не по-малко, а отделно в интернет е пълно с ebook литература.

Може би най-много безплатни за сваляне книги ще откриете на http://www.gutenberg.org/- един от най-старите и сериозни онлайн архиви за електронни книги, който понастоящем предлага повече от 36 000 издания.

В българското уеб пространство също ще намерите доста книги в електронен формат. Една от най-пълните подборки на подобни онлайн сайтове ще откриете на този адрес.

Тагове: