Съвременният живот, особено в градска среда, предполага развиване и още по-опасно – поддържане на множество вредни навици. Без значение дали сте креативен специалист, офис служител, шофьор или човек на изкуството – малко са дейностите, които не изискват прекарване на дълги часове зад бюрото, най-често зад монитора. Според някои лекари седенето е пушенето на 21-ви век, а столът – най-сериозният ни враг. Истина е, че седящата позиция е крайно неестествена за текущата степен на еволюционно развитие на човешкия организъм. Бързо проучване на анатомията на гръбначния стълб, долните крайници и връзката между тях разкрива, че надали има по-неудачна позиция за прекарване на продължително време от седенето. Дори с навлизането на изправените работни места и сравнително скъпите конвертиращи се бюра обаче е трудно да внесем и малка доза активност в живота си. Трудно е да се откажем от половин час повече в леглото и да го заменим с бягане или да направим кратка разходка след работа, вместо да потънем в удобството на дивана. В тази борба срещу собствения си мързел обаче не е нужно да сте сами. Ето няколко лесни технологични решения, които могат да ви стимулират. Разбира се, революцията трябва да се случи най-вече в собственото ви съзнание.

 

Какво е лайф тракинг?

Съвсем накратко, концепцията за лайф тракинг, както е и директният превод, включва много похвати за проследяване на това, което правите всеки ден: колко километра сте изминали, колко калории сте приели и изразходили, с какво точно сте се хранили, колко и как сте спали и т.н. Благодарение на тези метрики и техния анализ, който отнема много по-малко време, отколкото вероятно предполагате, може да разберете какви са грешките в начина ви на живот и да започнете да ги поправяте постепенно.

За да се възползвате от предимствата на концепцията за лайф тракинг, няма нужда да се вманиачавате. Открийте баланса, при който дейностите по проследяване на активността не отнемат твърде много време от деня ви.

 

Хардуер

Оптималните варианти за лайф тракинг в наши дни включват носене на парче хардуер със сензори, което показва информация върху собствения си дисплей и/или я изпраща към смартфона ви, откъдето най-често тя преминава към клауд услуга за анализ. Устройствата обикновено не са особено сложни и включват сензори за движение, с които отчитат ходенето/бягането ви. Ето и най-добрите предложения на пазара.

 

Nike FuelBand

Като флагман продукт на технологичното подразделение на Nike, Nike+, гривната FuelBand се стреми да се справи с основния проблем на всички лайф тракинг аксесоари – сложността на отчитаните метрики. Много потребители са склонни да носят аксесоар на ръката или в джоба си, но се отказват да вникнат в потока от калории и километри, който се генерира пред очите им в края на деня. За да се справи с този проблем, FuelBand сумира всичко, което отчита, в лесен за схващане обобщен резултат, наречен Nike Fuel (гориво). Достатъчно е да зададете дневна цел, която искате да постигнете. Ако в нормален ден имате резултат 6000 например, но искате да сте по-активни, целете се в 8000. FuelBand е създаден за хора, а не за професионални атлети с чудовищни възможности и още по-чудовищни цели. Аксесоарът има приятелски тон и по-скоро ви напомня да бъдете по-активни, без да влиза в ролята на строг личен треньор.

Гривната има невероятен дизайн и се закопчава магнитно, а информацията се изпраща към вашия iPhone или Android смартфон по Bluetooth, така че има нужда да сваляте своя FuelBand само за зареждане.

Прочетете повече за Fitbit и Jawbone Up на следващата страница.

Fitbit

Стартирайки през 2007 г., Fitbit е пионер в областта на устройствата за лайф тракинг и има сериозен пазар дял най-вече в САЩ. Компанията има няколко продукта. По-старият модел се носи в малкия джоб на дънките или се прикрепя на друго място по дрехите, докато новият е гривна, подобно на FuelBand.

За разлика от по-опростения продукт на Nike, продуктите на Fitbit дават много по-подробни, но сравнително ясни метрики в края на деня. Устройствата на компанията имат и по-разширена функционалност: някои от тях може да се използват за събуждане чрез вибрация и следене на съня, а софтуерът на Fitbit предполага и въвеждане на храната, която сте консумирали. Базата данни има приблизителни енергийни стойности за огромна част от храната, която вероятно приемате.

Fitbit предлага и свързан кантар, който позволява да следите теглото си и да изпращате към клауд платформата на компанията всеки ден.

 

Jawbone Up

Първата версия на лайф тракъра на Jawbone не бе особено успешна най-вече поради недостатъци в индустриалния дизайн. Втората ревизия на устройството обаче получи позитивни отзиви от медии и потребители, превръщайки се в достоен конкурент на Fitbit и Nike FuelBand. Гривната е по-близка до концепцията на Fitbit Flex, тъй като дава подробна информация, а не сумарен резултат. За разлика от конкурентите си Jawbone Up се синхронизира при включване на устройството към 3.5 мм аудио жак на смартфона ви, което е по-непрактично, но осигурява живот на батерията от цели 10 дни с едно зареждане.

Продуктът на Jawbone може да работи и като будилник, който анализира циклите на съня ви и ви събужда в най-удачното време преди зададения от вас час, за да се чувствате максимално отпочинали.

Up определено е най-подробното решение, което може да изберете, но изисква и най-много усилия по ръчно въвеждане на информация от ваша страна.

 

Трите продукта, разгледани в статията, са страхотни, но за да живеете по-активно може да използвате устройството, което вече е в джоба ви. Очаквайте втора част на статията, в която сравняваме софтуерни решения за вашия смартфон. Някои от тях са платени, а други – напълно безплатни.

Тагове: