В днешния динамичен свят, изпълнен с безброй социални мрежи, блогинг платформи и сайтове за видео споделяне, всеки от нас може да достигне до милиони и дори милиарди хора директно от своя дом - стига да знае с какво да спечели аудиторията.
Традиционните медии като телевизията и радиата вече не са интересни на младите хора, които прекарват по-голямата част от времето си в интернет.
Но днес няма да правя дисекция на медиите и тяхното влияние и възможности, които предоставят, а ще ви дам няколко полезни съвета за създаване и поддържане на един добър vlog.
Vlog е съкращение от Video Log и общо взето (ако все още някои от вас не са знаели) представлява поддръжка и водене на видео портал, в който говорите за нещо, което ви вълнува. Това е един вид блог, но вместо с текст, е пълен с ваши видеоклипове. Дотук, надявам се, всичко е ясно, а сега нека пристъпим към съветите…
Изберете насока/тема за вашия Vlog
Първо правило за всеки влогър е да избере какви по вид видеоклипове ще снима и качва в интернет пространството. Темата, с която ще се занимавате, трябва задължително да ви бъде интересна, а най-добре тя да е и ваше хоби. По този начин никога няма да се почувствате отегчени от това, което правите.
Но е добре да изберете някаква конкретна и ясна тема, а не нещо, което ще разводни интереса на зрителя. Мъжете често предпочитат да говорят за технологии, за автомобили, за фитнес, а жените за мода, гримове и всякакви женски неща. Изборът е ваш.
Подходящо име
Постарайте се името на вашия Vlog да бъде оригинално, лесно запомнящо се и в крайна сметка да е свързано с темата, която ще развивате в него. Много влогъри в началото използват своите имена или съкращението от тях, но по-добрият вариант е да е нещо, което ще привлича хората към това, за което ще снимате видео. Не бързайте и си дайте достатъчно време за избор на име, защото то ще се превърне във вашата запазена марка. Но в никакъв случай не копирайте чужди идеи, това би ви навредило повече, отколкото да ви помогне.
Премахнете сценичната треска
За да се получат интересни и приятни за гледане видеоклипове, не само трябва да сте избрали интересна за вас тема, но и да се справите с онова чувство на срам и притеснение, че някой ви гледа. Най-често тези чувства се проявяват от несигурност и страх, че зрителят няма да ви хареса. Разбира се, има хора, които са сякаш родени да позират пред камера, но ако не сте от тях, не се плашете, а просто пробвайте да качите няколко пробни клипа и много скоро притеснението ви ще изчезне. С времето и натрупването на опит ще придобиете все по-голяма увереност.
Продължава на страница втора...
Техниката има значение
Използвайте висококачествени (HD) камери, фотоапарати, стативи, осветление, микрофони или в краен случай поне висок клас смартфон - ако е възможно и ви е по джоба, разбира се. Ако в момента финансите ви не достигат за нещо по-качествено, тогава по-добрият вариант е да изчакате, докато имате нужните средства за инвестиция в нещо по-добро.
Бъдете сигурни, че качеството на картината, звукът и видео монтажът (ако има такъв в началото) се забелязват от хората, които ще ви гледат, а това ще ви създаде добър имидж още в началото. Поговорката "по дрехите посрещат, по ума изпращат" е вярна. А и това в крайна сметка е опаковката на продукта ви и ако тя не привлича погледи, съдържанието, колкото и да е добро, ще се оцени от минимален брой хора просто защото много малко потребители ще видят какво сте заснели.
С времето, ако се развиете добре като влогър, ще имате и печалби, които задължително ще трябва да реинвестирате. В крайна сметка, ако сте захванали с нещо и искате то да успее и да е на най-високо ниво, инвестициите не трябва да секват. При стартирането на всеки бизнес винаги първите няколко години се инвестира, а след това и реинвестира, за да се развие “производственият процес”. Накрая целият труд започва да се изплаща, бъдете сигурни. Това важи, ако търсите дълготраен ефект, а не просто безобидно хоби за неделния следобед.
Количеството не е равно на качеството
Изглежда лесно да застанеш пред камерата, да говориш за твои любими неща, да правиш тестове и да се забавляваш, a после да качиш видеото в YouTube и... готово. Но всъщност трябва да имаш усещане за мярка. Не се залъгвайте, че ежедневното качване на видеоклипове е добре за вашия Vlog. Нито че 30-минутните клипове ще ви донесат повече гледаемост. Не. Важно е да снимате видео, когато наистина има нужда и смисъл. Също така е добре да се придържате към по краткотрайни клипове, които са от 5 до максимум 15 минути, но не и повече. Дори 15 минути е леко завишена граница. Най-гледаните клипове варират от порядъка на 5 до 8 минути, а за това време може да кажете и покажете много неща, особено когато усвоите тънкостите на видео монтажа.
Присъединете се към общността на влогърите
В зависимост от темата на вашия Vlog със сигурност ще попаднете на конкуренция. Но не се плашете, а се стремете да се приобщите към общността на влогърите. Няма по-лесен начин да подобриш знанията си от това да обменяш опит с други, които правят същото. В началото всички или почти всички ще са по-добри от вас, а вие ще се учите от тях, но когато един ден станете професионалист, не забравяйте, че преди време някой ви е помогнал. Помагайте и вие. Така ще създадете и трайни и силни приятелства дори може би за цял живот.
Бъдете естествени!
MKBHD - един от най-успешните технологични YouTube влогъри.
За последен съвет оставих най-важния според мен. Ключът към това да се откроите и да имате максимално повече хора, които да ви гледат, е да бъдете искрени и да показвате реални емоции. И като казвам реални, имам предвид РЕАЛНИ! Усмихвайте се, смейте се, радвайте се, ядосвайте се, мръщете се, но го правете така, както ви идва от сърцето. Не си слагайте маска, тя само ще направи от влога ви един зле скалъпен театър.
Всеки от нас интуитивно усеща, когато гледа актьор или водещ на тв предаване, които се държат изкуствено - смеят се изкуствено, говорят изкуствено и т.н. Не е лицеприятна гледка, нали? Е, съветвам ви и вие да не я правите. Просто бъдете себе си и хората ще го оценят.
Надявам се гореизброените съвети да ви помогнат да бъдете един по-добър влогър. Оставям на вас да прецените дали да започнете такъв амбициозен проект, но с днешните възможности, които дава интернет, това няма да ви отнеме почти никакви усилия.
Ще завърша с един цитат на американския художник Анди Уорхол - “Всеки ще има своите 15 минути слава.” А вие искате ли своите?