SSD технологията навлезе в пазарна зрялост и текущата е за още по-високи скорости и понижение на цените. Роля за това имат две неща – типът на клетките памет, от които е изграден дисковият масив, и ефикасността, с която го управлява така нареченият контролер. Повечето компании, предлагащи SSD продукти, като A-Data, OCZ или Corsair, ползват модули на външни производители, като SandForce и Indilinx, и логично постигат сходна крайна производителност, с пренебрежими разлики в скоростта на четене и запис. Междувременно лидерът в SSD технологиите Samsung пусна на пазара своята нова серия 840. Тук е мястото да отбележим, че още в момента, в който тази компания се намеси на SSD пазара, го направи с идеята за т.нар. вертикална интеграция на производството. Иначе казано, Samsung сами разработват паметта, контролерите, а в крайна сметка и целия продукт SSD. Плюсовете от този подход, който им позволява да предложат нещо наистина различно, личаха още в серия 830, но резултатите на серия 840 са повече от впечатляващи.

 

Серия 840 отвътре

Новата генерация SSD устройства на Samsung включва два класа продукти – 840 и 840 Pro. Първите, макар и предназначени за мейнстрийм пазара, са по-интересни, защото именно там говорим за революционна стъпка напред – стъпка в посока на решаване на ключовия проблем, пречещ на масовото налагане на SSD дисковете – тяхната все още висока цена на гигабайт пространство. С новата серия 840 Samsung успява да понижи крайната пазарна цена, без значителни жертви в другия най-значим показател за един SSD диск, а именно върховата производителност. За целта компанията предлага за първи път на пазара модели, изградени от TLC (triple level cell) NAND чипове. За разлика от масово използваните MLC (multi-level cell) клетки, TLC позволяват едновременен запис/четене на три бита в една клетка, вместо два. На практика това означава по-голям капацитет при по-малък физически обем клетки, оттам снижаване разходите за производство и като резултат – крайната потребителска цена. Къде е уловката? Ако има такава, тя е в по-високата латентност (по-ниска скорост) и по-ограниченият жизнен цикъл в сравнение с MLC NAND чиповете. Тук обаче на помощ идва въпросната вертикална интеграция. Тъй като TLC клетките и контролерът, който ги управлява, се създават от инженерите на Samsung, компанията е успяла да постигне производителност, напълно сравнима с тази на MLC-базираните устройства, окомплектовани със SandForce, да речем.

 

Още за предимствата на серия 840 прочетете на втората страница.

Цифрови доказателства

Anvil’s Storage Utilities – програма, специално разработена за изследване производителността на SSD устройства, даде безапелационен отговор на въпроса: колко точно по-бързо е едно „бавно“ 256 GB TLC-базирано SSD в сравнение със средностатистически, съвременен твърд диск? Отговорът: с финален резултат 2198 точки срещу едва 311, постигнати от конкурента – едно-терабитов Samsung Spinpoint F3 HD103SJ.

Сега да обърнем малко повече внимание на другата ахилесова пета на TLC технологията, а именно ограничения цикъл на програмиране/изтриване (P/E) на клетките. Всъщност това е недостатък на всички SSD устройства, които след определен брой записи и изтриване на информация просто престават да работят или показват чувствителен спад в капацитета и скоростта си.


На теория един масов MLC-базиран SSD диск има Р/Е показател 3000 цикъла, докато при TLC устройствата той е 1000 цикъла. Това обаче, подчертаваме, са теоретични цифри. Нека видим как стоят нещата на практика. Тъй като говорим за продукти, ориентирани към нуждите на масовия потребител, да приемем един разумен обем от 10 GB за средна дневна норма на записите. При това положение жизненият цикъл на едно TLC SSD устройство се изчислява на между 3.5 и 7 години – при всички случаи повече, отколкото е гаранционният срок, осигурен от производителя.
 Да, това е значително по-малко от теоретичния живот на MLC устройствата, възлизащ на между 10 и 21 години, но нека сме сериозни – кой би използвал толкова дълго диск с капацитет 128 или 256 GB?

 

Дори и да си купите още днес Samsung 840 устройство, след 3 години, когато гаранционният му срок изтече, технологията ще е много напреднала в развитието си. Цените, капацитетите и скоростите вече ще са толкова различни, така или иначе ще поискате ново.
Междувременно налагането на TLC устройства на масовия пазар, пионер в което явно ще са Samsung, ще доведе до натиск върху себестойността на този вид продукти, а оттам и до повишаване на достъпността на тази страхотна нова технология за локално съхранение на информация.

 

ДАННИ: Скорост на последователно четене: 530 MB/s,

Скорост на последователен запис: 130 MB/s,

Скорост на произволно четене: до 85 000 IOPS,

Скорост на произволен запис: до 32 000 IOPS,

Дебелина 7 мм, Форм фактор: 2.5”

ДА: Бърз, тънък и евтин – мечтата за SSD

НЕ: По-ограничен жизнен цикъл, заради използваните TLC NAND памет клетки

МНЕНИЕ: Новата 840 серия SSD устройства на Samsung са стъпка в правилна посока: по-разумно ценово позициониране, същата (и по-висока) производителност, при минимална жертва по отношение на дълговечността.

Тагове: