Мобилността невинаги задължава компромис с производителността.

В сезона на ваканциите лекотата и издръжливостта се превръщат в едни от най-желаните качества на преносимите компютри. Таблетът не може да покрие всичките ви нужди, а 18-инчовият лаптоп е безобразно голям да бъде помъкнат към морето. Спасението е в ултратънкия клас от 13-инчови ноутбуци.


Когато избирате:

  • Изработката

Качеството на дисплея, разположението на тонколоните и качеството на звука, цялостната изработка на корпуса и материа­лите, от които е изграден лаптопът. Дори и най-добрият модел не е особено полезен, ако се разпада при пътуване.

  • Издръжливост на батерията

Автономната работа е от значение, ако ще използвате устройството далеч от контакти. Проверете колко време може да изкара лаптопът с едно зареждане на батерията при ниско, средно и високо натоварване.

  • Не подценявайте екстритe

Такива са допълнителни бутони и приложеният софтуер, както и разширените възможности за връзка с други устройства.



Понякога е невъзможно да се откъснеш за цяла седмица или повече от компютъра, пък било и за почивка. В този случай лаптопът изглежда най-правилното решение, но дори и той си има лимити на ниво мобилност. За разлика от стандартните лаптопи ултратънките са в пъти по-леки и издръжливи. Стандартният живот на батерията е около 4 часа и расте в зависимост от модела, а по-големите шасита предполагат наличието на по-добър хардуер (процесор, повече RAM и отделна видеокарта). Екранът от 13 инча е достатъчен за нормална работа, без това да идва за сметка на мобилността. Което от своя страна лесно превръща лаптопите от класа в работни и гейм станции.


За селекцията в настоящия тест

Критериите, по които избрахме тестваните модели, са големината на дисплея (13 инча) и ценовият диапазон (1000–2000 лв.). Така можахме да обхванем разнообразни потребителски, мултимедийни, почти геймърски и бизнес лаптопи, за да имате богат избор според основните задачи, за които ще ги използвате. Друг критерий за селекцията ни беше присъствието на HDMI изход за връзка с монитори и телевизори.

 

Всички модели в селекция­та имат HDMI интерфейс за свързване с HD и Full HD телевизори.

 

 

Acer Timeline X3830


Серията TimeLine винаги е била впечатляващо тънка и новият X3830 не прави изключение. Дизайнът е класически, а шасито е комбинация от алуминий и пластмаса. Матираната повърхност и на двата материа­ла е изненадващо резистентна към пръстови отпечатъци и надраскване, като намалява потенето на дланите, ако са в допир с корпуса. Дисплеят е стандартният за серията AMOLED с антирефлексно покритие, намаляващо отражението при употреба на лаптопа при ярка светлина. Директно под него са добавени масивни тонколони, а зад тях е клавиа­тура с отделени един от друг бутони, което вдига нивото й на ергономичност при продължителна работа. Лаптопът е за­движен от второ поколение Core i3 процесор, но интересното е, че разполага с две видеокарти. Едната е вградена към дъното, използваща системната памет, а другата е самостоятелна. Така лаптопът работи в два режима – при игри, гледане на HD филми или ползване на графичен редактор и при брауз­ване или работа с документи. Пре­включването между двата режима е автоматично и резултатът е оптимизация на консумираната енергия. При нормално натоварване батерия­та издържа 7 часа.

 

 




Asus U35JC-RX134


Asus U35JC е един изключително балансиран лаптоп. Комбинацията от дизайн, производителност, мобилност и лекота го позиционират в златната среда сред тестваните модели. Изграден е на базата на първо поколение Core i3 процесор, има 2 GB RAM и разполага с 320 GB  харддиск. Лаптопът не се затруднява с плейбека на HD видео, но при по-новите игри се задъхва сериозно дори при ниски нива на детайлност. Дизайнът е стилен и олекотен, без да се затормозява с излишни извивки или бутони. Присъстват стандартните за този клас 3 USB порта, 1 VGA и един HDMI. Уви, отсъства Bluetooth и Fireware възможност за свързване, което прави синхронизацията със смартфон една идея по-сложно. Мултитъч тъчпадът и голямата клавиатура улесняват работата с Asus U35JC-RX134.

8-клетъчната батерия осигурява до 4–5 часа автономност в зависимост от натоварването. Отсъства хардуерен или софтуерен бутон за изключване на видео­картата, така че да се оптимизира разходът на енергия. Единственият серио­зен недостатък на ноутбука е липсата на инсталирана операционна система, но това ви позволява да го модифицирате според желанията си.

 

 

 

 

Dell Vostro 3350

Достъпният бизнес модел на Dell е перфектният микс от лекота, мобилност и производителност. Дизайнът му е строг и класически, без ненужни извивки и заоблености. Той е предвиден за работа, а тя трябва да се върши бързо. Затова е екипиран с USB и Bluetooth 3.0 за високоскоростен трансфер на данни от флаш и преносими устройства. Шасито от алуминий е закрепено върху скелет от олекотена стомана, с което Dell е буквално най-здравият от всички тествани модели – допълнителна гаранция за бизнеса, че данните му ще бъдат предпазени. Вградената VGA камера също е с изключително качество, за да може да гарантира видеоконферентни бизнес разговори с добро качество. Клавиатурата с отделени един от друг бутони дори е предпазена от разливане на течност върху нея. Самата клавиатура и операционната система Windows 7 могат да бъдат заключени хардуерно и софтуерно, за да сте сигурни, че ако лаптопът ви попадне в чужди ръце, данните ви ще останат предпазени от неоторизиран достъп. Бър­зият процесор, четирите гигабайта RAM, големият харддиск (750 GB) и осемклетъчната батерия напълно си заслужават сравнително високата цена.

 




HP ProBook 6360b LG632EA


Моделът на HP ценово, като дизайн и като функционалност е насочен към бизнес потребителите. Шасито му е от здрава магнезиева сплав. Клавиатурата е защитена софтуерно и хард­уерно от неоторизирано използване, както и от случайни разливания на течности. Има дори сензор за пръстови отпечатъци, с който се заключва достъпът до операционната система. От гледна точка на редовия потребител това е един масивен (за 13-те си инча) лаптоп, с много RAM (8 GB), мощен процесор и вградена видеокарта, която не може да се справя с игри. За потребителите с по-особени изисквания това е работна станция, в която ценни са TPM чипът и платформата Intel VPro за хардуерна защита на данните. Уебкамерата е с HD резолюция, а лаптопът разполага и с Firewire порт (за сметка на 1 USB) за бърза връзка с периферни устройства. Дисплеят използва LED технология на подсветката и предлага добра яркост и контраст дори при директна слънчева светлина. Интересен е докинг портът, който позволява доста големи възможности за комбинации на лаптопа с HP аксесоари. Батерията е шестклетъчна и позволява до три часа и половина при нормално натоварване.

 

 

 

 

 

Цялата статия можете да прочетете в брой 122 на сп. HiComm

 

 

Тагове: