Като вдъхновител на концепцията за безогледален фотоапарат, Panasonic имат богат опит в този сегмент и за пореден път успяха да ни изненадат с изключително добре замислено и не по-зле изпълнено решение.

Случва се веднъж или два пъти годишно читатели да ми пишат, че терминът „фотокамера“, който използвам, не бил удачен или дори нямал никакъв смисъл. Все пак държа на него, понеже винаги влагам конкретно значение: „фотоапарат, който се явява и сериозна алтернатива на видеокамерите“.
Именно такъв е случаят и с безогледалния фотоапарат Lumix GH3 на Panasonic, който, разбира се, снима статични изображения, но предлага и богати опции и кодеци за запис на Full HD с качество, надвишаващо това на смартфоните, сапунерките и болшинството безогледални решения в този клас. На практика, ако имате Lumix GH3 и снимате видео като любител или за полупрофесионални нужди, е излишно да си купувате отделна видеокамера.

 

За борбата на естественото срещу изкуственото

Подробни технически характеристики на фотоапарата можете да прочетете в карето към статията. Тук ще е по-полезно да обърна внимание на един особен факт. Сензорът на устройството е с оптимална гъстота на пикселите, разположени на голяма площ. Това води до естествена високочувствителност, което позволява да заснемате статични изображения до ISO 12,800. Нека кажем, че до ISO3200 и дори ISO6400 няма да имате никакви проблеми с цветния шум. Ето защо силно препоръчваме да изключите софтуерната функция за шумопотискане, която не само е... просто излишна, а заради нея е възможно да изгубите ценни детайли от снимките си.

Това съвсем не означава, че на софтуера или на процесора им има нещо. Напротив, те са страхотни за светкавичната обработка на серийните снимки, за записа на клиповете, дори за надеждното и прецизно контрастно фокусиране, но специално за шумопотискането са хем ненужни, хем опасни.

Същото важи и за видеото

Фотокамерата прави забележителни клипове с максимална Full HD резолюция, като позволява да задавате кодеците и скоростта на запис. Поддържат се до 60 fps при битрейт от 50 Mbps в IPB режим и 72 Mbps в All-I режим на компресиране. При толкова информация в една секунда видео, както се досещате, качеството на картината без преувеличение е феноменално. Повече може да се търси само от далеч по-скъпите професионални видеокамери.

Габаритите на тялото и качеството на изработка

Lumix GH3 не е най-малката безогледална камера на Panasonic, но все пак е с по-малки размери от DSLR с аналогични характеристики. А понеже се явява сред флагманите в серията G, компанията се е погрижила потребителите да получат дискове за интуитивни и бързи настройки, програмируеми бутони и вградени Wi-Fi опции за дистанционен контрол през мобилни устройства, като смартфони и таблети. Може би най-значимата причина за леко завишените габарити спрямо досегашни модели от серията G е магнезиевото тяло, осигуряващо изключителна здравина на апарата. Допълнително е помислено за изолацията на корпуса срещу прах и влага, което прави Lumix GH3 подходяща фотокамера за използване при жеги до 40 °C, при 80% влажност на въздуха и даже под дъжда.

Обективи и аксесоари

Panasonic е сред инициаторите за създаването на безогледални фотоапарати. През годините за техните устройства вече бяха пуснати обективи, покриващи всяка нужна на фототворците. Lumix GH3 се възползва от това – например срещу 3099 лева можете да вземете комплект с тялото, обектив Lumix G 14-14мм OIS (f/4-5.8, 10х зум) и грип за батерии Panasonic Lumix DMW-BGGH3E, карта памет, чанта и комплект за почистване на обективи.