Преди въобще да заговорим за One A9 - новия смартфон на HTC, нека се погрижим за слона в стаята. Да, този телефон наистина изглежда като безсрамно копие на iPhone 6, като тук не става дума само за впечатлението от външния вид. HTC One A9 изоставя познатия извит гръб, стереоговорителите и въобще усещането на One M9 и го заменя с плосък гръб, home бутон и дизайн, който крещи Apple. Както обикновено обаче, и тук има едно голямо “но”. То се състои в дизайна на HTC Desire Eye например, който може да се разгледа като пластмасова версия на A9. Това показва, че HTC не точно копира Apple, а по-скоро се пуска по течението в индустриалния си дизайн.
Ако в това има нещо тъжно, то може би е фактът, че дълги години HTC беше един от най-впечатляващите пионери в света на Android. Още от първия смартфон въобще с операционната система, през първия Nexus до първия наистина впечатляващо красив Android (One M7), тайванската компания винаги е успявала да създава отличаващи се смартфони.
Днес обаче това очевидно не е достатъчно, защото все повече потребители търсят iPhone. Това си личи както от продажбите, с които Apple чупи рекордите си тримесечие след тримесечие, така и от финансовите проблеми на немалко производители на Android смартфони, сред които и HTC. Може би това е и причината HTC да предприемe един всъщност нелош ход - да предложи iPhone с Android. И още нещо.
Елегантен, с груби елементи
След като изяснихме, че на пръв поглед One A9 е iPhone с Android, нека се вгледаме в детайлите, които всъщност правят двата телефона по-различни, отколкото се очаква. На първо място вероятно е размерът. One A9 идва с 5-инчов екран и дебелина от 7.3 мм, което го прави една идея по-голям от iPhone 6S, въпреки че и двата телефона са с тегло 143 г. Това кара One A9 да се усеща като по-лек телефон, който е с приятен, фин дизайн и е изработен от качествени материали.
Тук бутонът за отключване е по-голям и набразден, така че няма как да се обърка, а над него в дясната част на шасито са бутоните за управление на звука. Това са едни от най-лесните тактилни ориентири за това, в каква позиция ще извадите телефона от джоба си. Другите са home бутонът под дисплея и изпъкналата камера на задния панел. Тези няколко елемента всъщност разнообразяват елегантното устройство, като внасят лека наченка на грубост в дизайна, въпреки че не помагат за решаване на най-неприятния проблем на всеки смартфон с алуминиево шаси - One A9 е очаквано хлъзгав.
Нужда от адаптация
В предната част на One A9 всъщност са два от най-важните му елементи. На първо място е 5-инчовият AMOLED дисплей с Full HD резолюция, който предизвика изключително смесени чувства у мен. Първото ми впечатление беше по-скоро негативно, тъй като цветовете тук са една идея по-топли и наситени от реалността. Причината за раздразнението е, че съм свикнал да гледам екрана на iPhone, който е с по-реалистични цветове, но на фона на A9 изглежда леко скучен. Това е и причината в крайна сметка да харесам екрана на One A9 - успява да изглежда наистина приятно и красиво въпреки леките неточности. В същото време предлага ъгли на видимост и контраст, типични за всеки нов смартфон и детайлна картина, която приковава вниманието.
Под него е другата съществена новост за HTC, а именно сензорът за пръстови отпечатъци, който е вграден в home бутона. Всъщност думата “бутон” не е най-подходящата, тъй като тук той е сензорен и не се натиска. На хартия това звучи странно и неудобно, но истината е малко по-различна. За разлика от iPhone и Galaxy S6 отключването на One A9 става само с докосване на “бутона”. Това е възможно благодарение на изумителната скорост, с която работи сензорът за пръстови отпечатъци. При обичайната работа е въпрос на навик дали натискането или докосването на home бутон е по-удобно. Може би единственото дразнещо нещо е, че той на практика се повтаря - един път от физическия и един път от екранния бутон на Android. Всъщност и дисплеят, и home бутонът изискват известно свикване, ако имате други навици, но все пак са адекватни.
Жертва на дизайна
Подобно на Samsung Galaxy S6 и One A9 прави някои жертви в хардуера за сметка на красивия дизайн. Най-видната е по-малката, на фона на повечето Android смартфони, батерия с капацитет 2150 mAh, която издържа цял ден, но трудно повече от това. За щастие телефонът е снабден с Quick Charge 2.0, което е добрата новина в случая. Другата голяма жертва е споменатата липса на BoomSound говорителите, които са основната причина за по-големия размер на One M9. Един от символите на флагманите от серията One е изчезнал, с което телефонът е станал по-малък, но заместващият говорител в долната част на устройството е несравнимо по-тих и некачествен.
Едно от по-странните решения на HTC е изборът на чипсет. One A9 е оборудван с осемядрения Snapdragon 617, който идва с 2 или 3 GB RAM, в зависимост от това, дали вътрешната памет е 16 или 32 GB. Този хардуер се справя чудесно, бързо и плавно с всички базови задачи, с които бихте натоварили смартфона си, като това е поредният HTC One, който работи наистина пъргаво. Нещата се променят, когато се включи по-сериозно натоварване или мултитаскинг, като това са моментите, в които се усещат забавяния, и това, че чипсетът е от по-нисък клас. По-голямото притеснение в това отношение е въпросът, колко време този чипсет ще успява да отговори на изискванията на новите приложения и ъпдейти на Android.
Android с усещане
Сред значителните новости за HTC в този смартфон е софтуерът. Огромно впечатление прави фактът, че той вече е Android 6.0 with Sense. Тази дребна промяна в името показва факта, че тайванската компания следва пазарната тенденция за изчистване на функциите и по-голямо придържане към дизайнерските решения на Google. Все пак си личи, че софтуерът е с HTC Sense благодарение на неща като Blinkfeed, вертикалното меню с приложения и възможността да сменяте визуалните теми.
Тук обаче са и ключовите нови функции на Android 6.0 Marshmellow, като Doze, Now on Tap и подобрената система за разрешение за достъп на приложенията до данните на телефона. Запазено е и падащото меню с известията и преките пътища към настройките на телефона. Тези наглед дребни детайли превръщат Sense от поредната интерпретация на тема Android с въпросителен успех в един от най-добрите интерфейси на пазара.
Стърчи, но не изпъква
Погледнато в ретроспекция, HTC има проблем с камерите. Флагманът One M9 не успя да го разреши достатъчно убедително, заради което очакванията към One A9 бяха умерени. Резултатът е, че камерата тук не е слабост, но в никакъв случай не е и повод за гордост. Леко изпъкнала от центъра на гърба, основната камера е с 13-мегапикселов сензор, оптична стабилизация и dual-LED светкавица. Снимките от нея са с добри детайли и наситени цветове, като не са прекалено впечатляващи и са с лош динамичен обхват, но показват, че HTC все пак може да направи телефон с прилична камера.
Базовото приложение за снимане ще е познато на всеки, който е ползвал HTC, като идва с няколко режима на снимане. Новият е Hyperlapse, който позволява снимането на time-lapse видео, като има Slow motion режим. За снимките има Pro режим, в който настройките на ISO, баланс на бялото и т.н. са напълно ръчни, като може да се снима и в RAW режим. Може би най-полезната функция за снимките е HDR възможността, която в повечето случаи дава добри резултати, макар да няма възможност да се включва автоматично.
Над екрана на One A9 е познатата 4-мегапикселова UltraPixel камера, която се справя по-добре от всяка друга селфи машина при лоша светлина. Това може би е и един от най-добрите ходове на HTC, предвид повишаващата се важност на селфитата за все повече потребители.
Заключение
При представянето на HTC One A9 всички очаквахме, че това вероятно ще се превърне във всенародния любимец в горния среден клас. Истината обаче се оказа по-различна и A9 се предлага на цена, която го поставя в една категория с iPhone 6s, Samsung Galaxy S6, Sony Xperia Z5 и LG G4. Това е факт, който няма как да бъде пропуснат преди финалната оценка, тъй като за немалко хора всъщност цената е сред определящите фактори при избора на смартфон. Безспорно One A9 е едно от най-интересните устройства на HTC и всъщност много добър смартфон, но необяснимо високата цена със сигурност ще му изиграе лоша и не особено изненадваща шега.
___
Снимки: Maurizio Pesce и TechStage във Flickr