По последни данни на Световната здравна организация (от 13.08.2014 г.) жертвите на ебола в Западна Африка са минали хиляда – 1069 от 1975 случая на заразени. Смъртността на вируса понастоящем е ниска – малко над 54%, в сравнение с други огнища, при които е достигала 90%. Какво казват епидемиолозите за развитието ѝ в бъдеще? Професорът от Колумбийския университет Стийв Морс коментира пред Popular Science.

1. Огнището в Африка ще се влоши още повече, преди да видим подобрение

„Очаквам, че епидемията ще продължи да се разширява в местността още известно време.“ Епидемиолозите очакват да минат още доста месеци, преди изобщо да влезе ситуацията под контрол.

2. Ебола ще стигне до другите континенти, но бързо ще бъде ограничена

„Очаквам, че хора с ебола ще стигнат до САЩ, Канада и Западна Европа, като според Кент Брантли може да са медици, които не знаят че са заразени.“ Вирусът не се предава по въздушно-капков път, което ще помогне тези случаи да бъдат изолирани бързо. Според епидемиолозите не трябва да се притесняваме от ебола, а да бъдем внимателни – да, опасна е, но знаем как да я контролираме. Най-рисковите групи са здравните служители и семействата на заразените.

3. Няма изведнъж да мутира в пренасяна по въздушно-капков път

Да, на теория е възможно вирусът да мутира, но е изключително рядко срещано явление разпространен патоген да смени метода си на предаване.

4. Размятането на експериментални лекарства за ебола ще има трайни етични последствия

Според Стийв Морс не самият вирус, а това, че пренебрегваме установените клинични тестове преди човешките опити с лекарства, е големият проблем в случая. Тази пряка улица за медикаментите е нож с две остриета – при болест с толкова висока смъртност би било неетично да не дадем шанс на болните. Но от друга страна има прецеденти, които сочат, че това не е полезен за никого метод в дългосрочен план. През 2004 г. например експериментален лек за бяс спасява живота на момиче и няма как да бъде отказан на всеки следващ пациент, но учените не знаят дали и доколко работи, какви странични ефекти има и дали в крайна сметка няма да се окаже по-опасен от самия бяс. Дилемата пред лекарствата срещу ебола е същата – какво ще се случи, след като тези лекарства бъдат тествани върху хора? Ами ако не проработят? А ако проработят, но не така, както сме очаквали?

За повече информация по темата вижте: Наистина ли ебола е толкова опасен?