Стремежът към по-дълъг и изпълнен със здраве живот и дори безсмъртие винаги е съпровождал човека.
Изследователи от Университета Бъркли в Калифорния успяха да вникнат още по-надълбоко в механизмите, лежащи в основата на стареенето. Това, от своя страна им дава надежди за създаване на нови методи на лечение на болестите, свързани с нарастване на възрастта.
Разрушителното действие на стареенето се свързва с окислителния стрес, изтощението на клетките, теломеразата и ред други известни и неизвестни фактори. Предмет на новото изследване на учените е станал клас от белтъци, наречени „сиртуини", които, както е известно играят ключова роля в регулирането на процеса на стареене и дълголетието на кръвните клетки.
Например, изследванията на стари мишки са показали, че белтъкът SIRT3 способства за формирането на нови кръвни клетки. Било изяснено, че той не влияе на живота на младите мишки. Но съвсем друга е картината, наблюдавана у мишките, достигнали двугодишна възраст. В онези от тях, в които е открито по-малко съдържание на SIRT3 са били налице по-малко стволови кръвни клетки, като образуването на нови клетки е било забавено. Съответно, идва заключението, че когато този белтък отсъства, стареенето става по-бързо.
„Когато остаряваме, организмът ни започва да работи по-лошо, тъй като са налице повече окислителни процеси, от които не може да се избавим. В тези условия нашата нормална антиокислителна система не може да се грижи пълноценно за нас и именно затова е необходим SIRT3, който позволява повишаване работоспособността на антиокислителната система. Но неговото ниво се намалява с течение на времето и затова с възрастта цялата система се изтощава", казва Даник Чен - един от изследователите в екипа.