Според проучвания публикувани в списание Science, бигоривата всъщност повишават нивата на парниковите газове в атмосферата. Проучващите отбелязват че превръщането на гори и поляни в ниви за царевица или палми може всъщност да удвои емисиите на CO2 в следващите 30 години.

Етанолът, извличан от царевичното и палмовото масло беше хвален като намаляващ парниковите емисии до 80% спрямо петрола. Предишни изследвания твърдяха че преминаването към биогорива би довело нетно до 20% снишение на емисиите от CO2 и други парникови газове, като се имат предвид разходите по отглеждането им. Според Тимъти Сърчинджър, участвал в първите проучвания и изследовател в Принстънския университет, твърденията са неверни.

Според Сърчинджър, биогоривата де факто ще удвоят нивата на CO2, заради газовете отделяни при разчистването на земите за специалните посеви. Според него фермерите ще разчистят дори повече земя от нужната, защото основната част от царевицата ще бъде за производство на етанол.

Дейвид Тилман, съавтор на второто проучване и изследовател в Минесотския университет, казва че производството на биогорива отделя от десетки до стотици пъти повече парникови газове, отколкото спестява. Според Тилман, захарната тръстика (популярна култура за производство на етанол) произвежда 17 пъти повече въглероден диоксид, отколкото «спестеният» от изгарянето на биогоривото. Палмовият етанол е още по-трагичен 420 пъти повече, отколкото спестява.

Според други проучвания, производството на биогорива всъщност ще увеличи нетно парниковите газове заради енергията която се влага (бензин за трактори, работници и т.н.) за отглеждането на културите, но за пръв път някой прилага реални данни към проучванията. 

Тагове: