Преди да се отчаяте, че нищо в живота ви не е наред, прочетете новините от Световния научен фестивал в Ню Йорк, публикувани във в. "Ню Йорк таймс".

Трудно ви е да пазите диета? Почакайте. Прочутият изобретател д-р Рей Курцвайл (на снимката) обещава, че няма да минат и десет години до усъвършенстването на препарат, който ще ви позволи да ядете каквото ви душа поиска, без да пълнеете.

Тревожат ви емисиите на парникови газове? Няма страшно. Засега слънчевите електростанции изглеждат невероятно скъпи, но като вземем предвид стремителния прогрес на нанотехнологиите, до пет години този енергиен отрасъл ще се изравни като стойност с тецовете, а до 20 - ще осигурява цялата необходима на човечеството енергия.

Потиска ви мисълта за неизбежната смърт? Я по-бодро! Ако можете да устискате още 15 години, продължителността на живота ви ще расте ежегодно, а темпът на стареене ще се забавя. Още в средата на века, ако не и по-рано, ще станем свидетели на "сингулярността" - революционния момент, когато хората и/или машините ще започнат да се превръщат в безсмъртни същества, чийто "софтуер" ще се модернизира ежегодно.

Така поне твърди д-р Курцвайл. Макар и нарисуваната от него картина да изглежда твърде розова, дори критиците му признават, че твърденията му не са от жанра на фантастиката. Даже Държавната академия по инженерство на САЩ публикува прогнозите му за развитието на слънчевата електроенергия.

Предсказанията си Курцвайл прави на принципа на така наречения Закон за ускоряващия се откат. На фестивала инженерът обясни този закон с примери от собствените си изобретения. През 1976 г. Курцвайл за първи път създава устройство за сканиране на книги, което след това ги изчита на глас. Апаратът бил с размерите на перална машина. Преди две десетилетия Курцвайл предрече, че в началото на XXI в. незрящите ще могат да четат който си поискат текст с помощта на преносимо устройство. През 2002 г. той уточни, че това ще стане през 2008 г. Миналата седмица Курцвайл демонстрира на публиката на фестивала апарат с размер на мобилен телефон, който спокойно прочита програмата на мероприятието на глас.

Според доктор Курцвайл не е трудно да се правят такива прогнози. Нека си спомним някои от предсказанията му от 80-те години например: че през 90-те интернет ще отчете глобален ръст или че през 1998 г. компютър ще победи човек на шах (тук той сгреши - Deep Blue победи Каспаров още през 1997 г.).

"Някои аспекти на науката и техниката се развиват по поразително предсказуем начин", заяви той по време на демонстрация на еволюционната графика на изчислителните машини. В началото - преди повече от сто години, мощта им се удвоявала на всеки три години, после, в средата на XX в., това започнало да става на всеки две години, докато сега това става ежегодно.

Д-р Курцвайл демонстрира и други графики, които отразяват ръста през последното столетие и на други отрасли, като количеството издадени патенти, разпространението на телефонните връзки и разходите за образование. Според инженера сега е момент, в който информационните технологии правят революция в биологията, медицината, енергетиката и други области. На графиките му вече личи началото на възхода на кривата на нанотехнологиите, разшифроването на геномlime, яснотата на заснетите изображения при томография на мозъка. Според думите му този нов инструментариум ще позволи до 2020 г. да започнем пряко да зареждаме мозъка си с информация от компютрите и да създаваме машини, които са умни като нас.

Критиците на доктора приемат, че прогнозите му са възможни, само че след много по-дълъг период от време. Той отговаря на това така: "Учените смятат, че и в бъдеще ще работят със същите темпове. Те прибягват към линейна екстраполация, като се опират на миналия си опит. Когато специалистите започнаха работа по разшифроването на човешкия геном, те приключиха 1% от нея за няколко години и се бяха изплашили, че няма да могат да стигнат до края. Ако погледнем графиката на процеса обаче, ще видим, че свършиха всичко в срок. Ако стигнете 1% и удвоявате темпа всяка година, до седем години излизат всичките 100%."

Д-р Курцвайл е толкова убеден в приложението на своите графики към реалността, че сключи бас за 10 хиляди долара със създателя на програмата Lotos Мич Капор. Курцвайл твърди, че до 2029 г. ще се появи компютър, способен да премине "теста на Тюринг" - тоест да поддържа разговор с човек така, че по нищо да не отстъпва на реален събеседник.

Д-р Курцвайл вероятно е прав най-малко за едно: че революцията може да настъпи по-рано, отколкото сме я очаквали. Чудесно ще е да видим всичко това със собствените си очи.
От в. Класа 

Тагове: