Нож с две остриета ли са технологиите? Могат ли едновременно да ни дават източници на енергия, но и да ни убиват?

Привържениците и експлоататорите на технологията за добив на шистов газ, известна като хидравлично разбиване или фракинг, получиха пореден шамар от научната общност. След като по-рано Съюзът на американските геолози USGS и сеизмолози от Охайо обясниха как фракингът предизвиква земетресения, се намесиха и лекарите. В подробен доклад, заемащ 121 страници, Агенцията за защита на околната среда в САЩ (EPA) обобщи опасенията на специалистите, че  химикалите, използвани в скандалната технология, замърсяват подпочвените води и питейните източници.

Но едно съвсем ново изследване, проведено от ендокринолози на Медицинския факултет към Университета на Мисури, се занимава с конкретни от използваните химикали, като детайлно описва въздействието им върху хормоните в човешкото тяло. Тези химикали, въздействащи върху ендокринната система, са известни като EDC - съкращение на endocrine-disrupting chemicals.

Д-р С. Нейджъл, заедно със свои колеги, пише в доклада си: „Над 700 химикала се използват в процеса фракинг, а много от тях объркват функцията на хормоните. Като се има предвид все по-широкото разпространение на фракинга, хората ще се сблъскат със съответното зачестяване на здравословни проблеми, свързани с увреждания от EDC.“

Проучването обхваща 12 предполагаеми или вече известни химикала, объркващи ендокринната система и използвани в добива на природен газ. Направени са тестове за способността на тези вещества да имитират или да блокират репродуктивните хормони на мъжете и жените. За да определят в каква степен хидравличното разбиване оказва опасно въздействие върху здравето, учените взели проби от надземни и подземни водоизточници, намиращи се в Гарфилд Каунти, щата Колорадо. В тази област са разположени над 10,000 кладенеца за добив на шистов газ, някои от които станаха известни с разливи и инциденти. Тези проби са сравнени с други проби, взети от региони на Гарфилд Каунти, в които няма разливи, както и от Бун Каунти в Мисури.

Пробите на водата от местата, където активно се добива шистов газ, съдържат завишени EDC, способни да повлияят върху функциите на андрогените – вид хормони, сред които е тестостеронът, както и репродуктивният хормон естроген. Във водоизточниците са засечени умерени или завишени нива на EDC, а пробите от река Колорадо, в близост до която се намират площадки за хидравлично разбиване – показват умерени нива. За сравнение, пробите на водата от регионите, където не се прилага фракинг, съдържат пренебрежимо малко EDC вещества.

Нейджъл и колегите й обобщават, че „фракингът представлява риск за появата на репродуктивни, метаболитни, онкологични, неврологични и други заболявания, особено у децата, изложени на въздействие от EDC“.

Изследването, публикувано в сайта на сп. Endocrinology, вече се радва на интерес и се цитира или обобщава от професионални здравни сайтове и в блогосферата. Тепърва предстои да излезе и в новия печатен брой на изданието.

Тагове: