Пациентите в кома са способни на обучение, макар и на примитивно ниво. До този извод стигнаха група учени от Аржентина и Великобритания. Според тях намиращите се във вегетативно състояние и в състояние на минимално съзнание хора са способни дори да формират спомени.

Откритието било направено, докато експериментаторите изучавали разликата между споменатите две състояния. Учените направили опит с 22-ма пациенти с различни степени на съзнание. На всичките през различен период от време бил подаван звуков сигнал, след който следвало пускане на струя въздух срещу очите им. При "подухването" всеки от тях инстинктивно премигвал. След време при почти всички пациенти с минимално съзнание, а дори и при тези във вегетативно състояние (за които лекарите не дават никаква надежда за възстановяване) било наблюдавано интересно явление. След подаването на познатия звуков сигнал всички те премигвали, въпреки че срещу очите им не била пускана струя въздух. Подобна реакция не била наблюдавана при контролната група, която била съставена от хора в състояние на обща упойка.

Резултатите от експеримента доказват, че дори минималното съзнание е достатъчно за асоциирането на звук с усещане. Откритието ще позволи на учените в бъдеще да поставят по-коректни диагнози и да дават по-точни прогнози за състоянието на пациентите. Така безнадеждно болните ще бъдат наистина разграничавани от тези, при които все още има каквато и да било надежда за някакво възстановяване.

 

Тагове: