Както знаем, пластмасата е с много широко приложение за изготвянето на безброй предмети и устройства, но също така, утилизацията и е доста трудоемък процес, като в последните години пластмасовите отпадъци определено са едни от най-големите замърсители на околната среда.

Ето обаче, че учени от Центъра по материалознание на Националния университет в Северна Дакота съобщиха, че са успели да разработят принципно нова „светлоразграждаща“ се пластмаса. Материалът се състои от дълги, повтарящи се вериги от молекули, получени от фруктоза, както и от особени, светопоглъщаши молекули, които разрушават молекулярните си вериги под въздействието на ултравиолетовата светлина с дължина на вълната 350 нм.

 

В проведените тестове, експерименталната пластмаса се е превърнала в прозрачен разтвор, след въздействие на светлината в продължение на 3 часа. Материалът освен това се явява възобновяем – полученият разтвор може да се използва в качеството на компонент за производството на пластмаса.
В скоро време ще бъдат направени допълнителни изследвания, за да се разбере как използването на светопоглъщащия компонент влияе на механичните свойства на полимера, такива като дълговечността и здравината.