Когато говорим за технологични джаджи често оставяме настрана тяхната физическа издръжливост, не толкова, защото не ни интересува, а защото се вглеждаме в други интересни за нас аспекти. Но не би ли било чудесно, ако повечето технологични устройства около нас притежават нашата собствена способност за регенерация.

Сега ви представяме една концепция за нова самолекуваща се пластмаса, която е била разработена в Университета на Илинойс в Урбана-Шампейн, САЩ. За разлика от обикновените пластмаси, тази се състои от тънка мрежа от тръби, подражаваща на съдовата система на човека, и съдържаща два отделни типа гел, които реагират, когато влязат в контакт един с друг. Когато повърхността на пластмасата е пробита (например, ако е простреляна от куршум), двата гела се изливат и смесвайки се образуват материал приблизително 60% толкова силен, колкото оригиналния - точно както кръвен съсирек.

 

 

За съжаление, за момента системата работи само при отвори по-малки от осем милиметра и за да се затвори дупката са необходими три часа. Но както може да предположите се работи по-много по бърза регенерация и разбира се работещ модел при доста по-големи дупки. Учените планират да заменят геловете в полза на пяна, която ще може да обхване по-големи площи и която ще се втвърдява много по-бързо.

ВВС (Военно въздушните сили) на САЩ, които финансират изследването, се надяват, че в крайна сметка ще могат да приложат технологията в космическите кораби и самолети. Например, едни космически ремонт е изключително опасен за астронавтите и една такава технология би помогнала много. От друга страна наземните полети със самолети биха станали по сигурни, ако технологията се приложи и бъде достатъчно ефикасна. И разбира се не на последно място, саморегенериращата пластмаса може да направи потребителската ни електроника неуязвима! Е поне до някъде.

 

 

Виж още: Учени създадоха „извънземна“ ДНК