До 2020 г. потребителите ще могат да управляват своите компютри и други цифрови устройства без помощта на клавиатура или мишка, защото за целта те ще могат да използват вградени в мозъка чипове. Или поне такава е прогнозата на служители от питсбъргската лаборатория на Intel.
Специалистите от това подразделение изучават възможностите за управление на компютри, телевизори и мобилни телефони с помощта на мозъчни вълни, които ще бъдат улавяни от разработени от Intel датчици. От компанията изразяват очакванията си, че за целта потребителите ще се съгласят доброволно да вграждат чипове в мозъците си.
От компанията посочват като основно предимство на технологията освобождаването на потребителите от всякакви интерфейси, колкото и да са интуитивни и удобни за използване. Според експертите силата на мисълта ще е достатъчна за преминаване от една уеб страница на друга или превключването на телевизионния канал.
Дали това е възможно? Представителите на Intel са убедени, че е така, и добавят, че само преди 20 години едва ли е имало много хора, които са вярвали, че днес огромен брой потребители ще използват преносими компютри.
Все пак засега редица технически задачи остават нерешени, като например големината на датчиците, работата по разшифроване на сигналите на мозъка и др. Остава и въпросът, колко от потребителите биха се съгласили в мозъка им да има чипове и дали повечето не биха предпочели традиционните интерфейси на електронните устройства.