Американски изследователи показаха определени методики във възпитанието на децата, които ги правят големи материалисти като възрастни.
В своето изследване групата учени от няколко университета е анкетирала повече от 700 възрастни доброволци. Въпросите са касаели детския период от живота им, например засегнати са подробности в отношението с родителите, както и темата за поощренията и наказанията, които обикновено са им били налагани.

 

Изяснило се, че онези, които в детството са получавали по-голям брой подаръци, са по-склонни към проява на материалистично отношение в живота. Последните в по-висока степен от останалите анкетирани са оценявали хората според собствеността, която притежават, както и по-активно са поощрявали себе си при покупката на нещо ново.

 

Важно е да се добави, че учените са разглеждали материализма в своята работа не като философско течение, а именно като специфично отношение към вещите. В хода на изследването са били определени 2 вида поведение на родителите, които водят до подобен резултат – награждаване на детето с подарък за някакво постижение, покупка на подарък в качеството на проява на любов и наказание на детето във вид на лишаване от възможност за ползване на някаква вещ, например любима играчка или видеоигра. Също така, но в по-малка степен материализмът при възрастните е свързан и с недостатъчно внимание – ако родителите не отделят достатъчно време на своето дете, има голяма вероятност то да придобие такъв характер, като порасне.

 

Според учените материализмът става вреден, когато човек започва да определя своя успех изключително по броя и качеството на материалните блага, които притежава, както и когато вярва, че покупката на нещо определено задължително ще го направи щастлив. Това довежда до излишък в потреблението, което от своя страна носи вреда на околната среда, смятат изследователите. Учените дават и предложение как може да се избегне това, без да се прибягва към радикални методи – съвсем нормално е да се купи нещо на детето. Но не забравяйте, че при това трябва да ги възпитаваме с чувство на благодарност за онова, което имат. Всеки път, когато детето изразява благодарност, то разбира колко удачно за него са се развили обстоятелствата. Това прави децата по-щедри и по-малко склонни към материализъм. С две думи – отделяйте време на децата и им показвайте топлота, благодарност и щедрост.