Според нова публикация в British Medical Journal издишваме "изгорените" мазнини. Според Андрю Браун от университета на Ню Саут Уелс и физикът Рубен Меерман, когато отслабваме и губим мазнини, всъщност те изчезват във въздуха.
Разпространените хипотези по въпроса гласят, че мастните тъкани се превръщат в мускулни, в екскременти или в топлина и енергия – което противоречи на закона за запазване на масата.
Излишните въглехидрати и протеини се съхраняват в липидни капки мастна тъкан под формата на триглицериди. При диетите и упражненията се опитваме да вкараме тези глицериди обратно в метаболизма с процес, който накратко изглежда така C55H104O6+78O2→55CO2+52H2O+енергия. За тези на „Ти“ с биохимията стъпките за пълна оксидация включват реестерификация и липолиза с помощта на много ензими, но в общи линии това е "горенето" на мазнини.
За да изгубим 10 кг мазнини, е необходимо да вдишаме 29 кг кислород и да отделим 28 кг въглероден диоксид и 11 кг вода. От тях, според дуото учени, от 10-те килограма мастни тъкани 8.4 издишваме под формата на CO2, а само 1.6 кг отделяме като вода.
Не дишайте излишно много през зимата с надеждата да свалите натрупаните празнични килограми. За един пасивен празничен ден 70 кг мъж гори близо 500 г мазнини, а ако замените 1 час почивка с леки упражнения, можете да повишите това с 20%. По-скоро избягвайте прекалено мазните и сладки храни. Само един 100 г мъфин например е 20% от препоръчания дневен енергиен прием.