Мъж от китайската провинция Съчуан оцеля, след като нож, падащ от осмия етаж, се вряза в главата му. Невероятната история, която описват The Telegraph, може и да звучи като фантастична приказка, но е напълно реална. Човек може да оцелее, ако нож прониже мозъка му, коментира д-р Ричард Темс, ръководител на Центъра за невро-интензивно лечение към университетската болница North Shore, Ню Йорк, съобщават от LiveScience.

Шансът да се случи подобна ситуация не е много голям, но това не е първият път, в който човек оцелява след подобна травма, коментира Темс. Той добавя, че е важно да се разграничи оцеляване и отърваване без последствия от подобен инцидент. „Дори в ситуациите, когато човек остава жив след подобна ужасяваща травма, настъпват неврологични изменения. Не е задължително да са изразени в нарушаване на двигателните функции, тъй като могат да бъдат свързани с личността или паметта – неща, които са дълбоко скрити“.

 

Пострадалият китайски гражданин. Снимка: The Telegraph


Темс се обръща към исторически пример, свързан със случая на Финиас Гейдж, железопътен работник, който става жертва на инцидент през 19-и век. След експлозия огромно парче желязо преминава през черепа му. Гейдж остава сляп с едното си око, но иначе е почти невредим след ужасяващата травма. Поне такава била първоначалната диагноза. Няколко месеца по-късно приятели и роднини на пострадалия започват да забелязват сериозни промени в поведението му – трудно си спомнял лица и се държал странно. Според тях той е бил различен човек.

„Причината се крие в тази част на мозъка, през която преминало парчето желязо – фронталния лоб, който е важен за преценката, интуицията, паметта и всички онези качества, които определят личността“, добавя Темс.

Разбира се, не всяка травма на главата нарушава точно тази част от мозъка. В някои случаи нарушенията са върху други зони, които много трудно могат да се открият от докторите и близките на пострадалия. „Различни части от мозъка контролират различни функции. Някои части са важни за говора, езика, възприемането и паметта“, обяснява д-р Темс. Понякога нарушенията могат да бъдат леки, но това не означава, че не са сериозни. Подобен пример са травмите, които получават състезателите по американски футбол, които често получават удари по главата. В краткосрочен план те не оказват влияние, но това може да се промени с напредването на годините.

Според Темс човекът, пострадал след падането на ножа, няма голям шанс да се размине просто с драскотина. „Всеки, който е станал жертва на подобна травма, ще има неврологични изменения. Да, той може да продължи да ходи и да говори, но промени със сигурност ще има.“

Тагове: