Сър Артър Кларк почина вчера на 90-годишна възраст в дома си на остров Шри Ланка.

Британският писател, учен, футуролог и изобретател стана най-известен покрай работата си с режисьора Стенли Кубрик върху култовия научно-фантастичен филм Космическа одисея 2001 (1968 г.).

Артър Клърк, Айзък Азимов и Робърт Хайнлайн се смятат за голямата тройка на писателите фантасти, тъй като са оказали огромно влияние на развитието на този жанр в средата на ХХ век, отбелязва електронното издание CyberSecurity.

През 1945 година Кларк предлага идеята за създаване на система от спътници на геостационарна орбита, които биха позволили организирането на глобална система за връзка.
Тази идея в последствие е реализирана и полага основите на създаването на практически всички глобални системи за комуникация, включително и интернет.
Геостационарната орбита се нарича още орбита на Кларк.
След като го питат защо те е патентовал изобретението си, той отговаря, че не е вярвал във възможността идеята му да бъде реализирана, докато е жив.

През 1954 година, в писмо до директора на научния отдел на Американското национално бюро за времето Хари Уекслър, писателят предполага, че орбиталните спътници може са се използват за предсказване на времето. Идеята му е подкрепена и в последствие реализирана.

В книгата си Профили на бъдещето (Profiles of the Future, 1962) Артар Кларк формулира т. нар. Закони на Кларк, в съответствие с които се развива съвременната наука.

Тагове: