Британски професор, разработил концепция, която описва как в процеса на производство на хранителни продукти се изразходват огромни количества вода, бе удостоен със Стокхолмската Водна премия за 2008 година.

71-годишният Джон Антъни Алън, професор в Лондонския Кингс Колидж, ще получи парична награда от 150 000 долара и символична стъклена статуетка.
Официалната церемония по връчването на наградата ще се проведе на 21 август в кметството в Стокхолм от представител на Стокхолмския международен институт.

Премията е учредена през 1990 година и се връчва ежегодно на човек или организация за изследователска, образователна, хуманитарна или друга дейност, свързана с водата.

Алън въвежда понятието виртуална вода през 1993 година, за да може по удобен начин да представи потреблението на вода от човека.
С нейна помощ може да се измери количеството на водата, която се изразходва при производството на продукти за хранени и промишлени стоки.

За всяка чашка сутрешно кафе отиват 140 литра вода, които са необходими за отглеждането, обработването, опаковането и транспортирането на зърната кафе за направа на една чаша, се казва в прессъобщението на Стокхолмския международен институт по водата.
Хамбургерът струва 2400 литра виртуална вода. Средният американец изразходва около 6800 литра виртуална вода на ден, а средният китаец три пъти по-малко.

Понятието виртуална вода повлия върху методите на световната търговска политика, производството на хранителни продукти, изследването на проблемите с недостига на вода.

Едни страни, като САЩ, Аржентина и Бразилия изнасят милиарди литри виртуална вода на година, а други, като Япония, Египет и Италия внасят.

Като се отчита къде виртуалната вода е в недостиг, и къде производството й е по-изгодно, може да се намерят по-ефективни търговски пътища.
Така например, в страните, страдащи от недостиг на вода, вносът на виртуална вода трябва значително да превишава износа.

Тагове: