Учените откриха най-древния главен мозък в света. Той е принадлежал на риба, обитавала нашата планета преди 300 милиона години. Ценните вкаменелости на древното водоплаващо били намерени в Канзас. Откритието е на група специалисти от Американския музей по природни науки, Европейския център по синхротронно лъчение и Националния френски музей по естествознания.

Според учените праисторическата риба е предшественик на съвременния дълбоководен вид химера. Тя имала масивен череп, големи очни кухини, няколко реда зъби, подобно на акулите, гръден плавник и странни, 15-сантиметрови израстъци на перките. Мозъкът на древната риба разполагал с широка зрителна зона и голям зрителен нерв. Заради специфична особеност в строежа на ухото, животното е можело да отчита движенията си във водата наляво и надясно, но не и тези отгоре надолу и обратно. Причината е в наличието само на един единствен слухов канал (за сравнение при съвременните видове каналите са три). Палеонтолозите открили още една интересна особеност размерите на мозъка не съответствали на тези на черепа. Това променя един от основните принципи на палеонтологията, според който за големината на най-интелигентния орган се съди именно по големината на черепа.

Откритието тепърва ще позволи на учените да изучават подробно структурата на древния мозък и да направят редица изводи за еволюцията на този орган, който все още не е достатъчно добре проучен.

Текст: Анна Маринова

Тагове: