Швейцарски химици изобретиха водоустойчива материя, за която твърдят, че ще ви запази абсолютно сухи, дори когато вали като из ведро.

Щефан Зеегер от университета в Цюрих и негови колеги са разработили водонепроницаемия материал от полиестерни нишки, облечени с милиони силиконови нановлакна. Те били постигнали най-водоустойчивата материя, създавана някога, пише New Scientist.

Капка вода седи като сферична топка върху материята (на снимката). Нужен е наклон от едва 2 градуса, за да се изтъркаля тя, подобно на топче. Експеримент показал, че дори струя вода се отблъсква от тъканта и не оставя следа. Тайната на материала бил в слоя от силикон, който е силно водоотблъскващ. Покритата с шипчета структура от 40-нанометрови нишки усилва това свойство и запазва тъканта напълно суха.

Комбинацията от водоотблъскващата повърхност и наноструктурата дават суперводонепроницаемия ефект. Водата се качва до върха на нанонишките, точно както факир върху легло с пирони, обясни Зеегер. В природата подобна комбинация от субстанции съдържали листата на лотуса.

Силиконовите влакна освен това създават и пласт от въздух между себе си. Подобни слоеве, известни като пластрони, се използват от някои насекоми и паяци, за да дишат под вода. Това свойство правело новата материя много подходяща за направата на бански костюми, защото въздушният пласт не позволява на водата да влезе в контакт с полиестера.

Новата тъкан се произвежда като силикон в газообразно състояние се кондензира по нишките и формира нановлакната. Обличането може да се прави и на материи като вълна, вискоза и памук, но полиестерът дава най-добри резултати.

Тагове: