Група учени от Техническия университет в Делфт, Холандия, откри, че тънък слой в областта на допир на два специални вида пластмаса е проводник на електрически ток. При това самите пластмаси не са проводници, а слоят показва проводимост, характерна да металите.

Ефектът на възникване на електрическа проводимост в точките на допир на различни видове изолиращи материали вече е известен на физиката.
В околността на тези точки химическият състав на материалите не се променя, но близкото разположение на атоми от различен вид кара намиращите се там електрони да бъдат в състояние, различно от това във вътрешността на материала.
Тъй като електропроводимостта зависи от състоянието на електроните в атомите, в тази област може да се наблюдава електропроводимост.

Изследователите използвали гладки кристали на органичните полимери TTF (тетратиафулвален на снимката) и TCNQ (7,7,8,8,-тетрацианохинодиметан).
При допира им под въздействието на силите на атомното привличане двата материала се слепили, като в слой с дълбочина около 2 нанометра от зоната на сцеплението е регистрирана достатъчно голяма електропроводимост.

След това образецът бил охладен. При понижаване на температурата изолационните свойства на пластмасите се увеличават, което би трябвало да понижи електрическата проводимост в слоя. Тя обаче нараснала.

Учените смятат, че типично металната проводимост на слоя се обуславя от това, че електроните се придвижват свободно в него, както това става при металите.
Те не могат да обяснят подробно този механизъм, но се надяват, че полученият ефект ще намери приложение в създаването на неметална електроника.

Тагове: