Изследователи, занимаващи се с биологията на кръглите червеи (Rotifera, лат.) изказаха хипотеза, която обяснява как тези същества са могли да еволюират в продължение на милиони години без полово размножаване.
Резултатите от експерименталните изследвания са публикувани в списание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Половото размножаване е необходимо на организмите отчасти, за да ремонтират повредената ДНК.
При това става изменение в генетичния материал например, ако участъкът на повредената ДНК се намира в хромозомите на бащата, за матрица ще бъде използвана майчината хромозома.
Без ремонт на ДНК много бързо ще настъпят мутации, несъвместими с живота, отбелязват генетиците.

При кръглите червеи обаче няма полово размножаване. Въпреки това те съществуват повече от 40 милиона години и за това време са се обособили над 370 вида.
Това означава, че червеите ремонтират своята ДНК по друг начин и учените решили да проверят каква е способността им да възстановяват повредените участъци.

Биолози от Харвардския университет и Лабораторията по морска биология в Масачузетския университет подложили кръгли червеи на гама-лъчение, което предизвиква многобройни разкъсвания в ДНК.
Подлагахме червеите на все по-силно и по-силно облъчване, а те не умираха и не умираха, заявява един от изследователите Марк Уелч.
Кръглите червеи се размножавали дори при нива на облъчване, пет пъти по-високи от критичните за повечето животни.

Учените посочват, че такава повишена стабилност на генетичния материал на кръглите червеи може да се обясни с наличието на допълнителни копия от всички гени.
Те, както и повечето организми, имат по две копия на всяка от хромозомите си. На определен етап от развитието си обаче те синтезират допълнителен набор хромозоми, използвайки изходния в качеството на матрица.

Кръглите червеи използват резервните хромозоми за възстановяване на повредените участъци на ДНК.
Изменението в генетичния материал, необходимо за еволюцията, може да настъпи в резултат на грешка при преписването на информацията от резервната хромозома.

Кръглите червеи ротиферите, са малки многоклетъчни, обитаващи предимно сладководни водоеми. В предната част на тялото им има реснички, с чиято помощ те се придвижват и хранят.

Тагове: