Докторант от Университета „Екзитър” във Великобритания представи нова теория за произхода на Стоунхендж. Отговорът на Андрю Янг на въпроса: „Как е бил построен огромният каменен кръг?” е прост. С топки! И макар че тази идея не звучи толкова вълнуващо колкото извънземния произход или романтично като намесата на друидска магия, в нея може и да има доза истина.

 

Андрю се вдъхновява за теорията си, след като изследва внимателно дялани каменни сфери, намерени в близост до други неолитни каменни кръгове в Шотландия. Той установява, че топките имат приблизително еднакви размери (диаметърът им е около 70 мм), което го навежда на мисълта, че вероятно са били използвани заедно за някаква обща цел. Фактът, че подобни артефакти не са били открити край Стоунхендж, не го разколебава. Така се ражда идеята, че може би при емблематичната древна постройка са били използвани дървени сфери, а не каменни. В крайна сметка Андрю Янг стига до идеята, че неколкотонните каменни плочи за градежа са били превозвани върху дървени релси, пълни с дървени сферични лагери.

 

За да докаже идеята си, докторантът провежда два опита. При първата експериментална постановка в малък мащаб той успява да премести 100 килограма бетон само с един пръст. За втория опит той е спонсориран от телевизия PBS. С помощта на примитивната технология седем души успяват да преместят 4,5-тонен каменен блок с минимални усилия. С други думи напълно е възможно 4,5-тонните блокове на Стоунхендж да са били пренесени до мястото на градежа точно по този начин. Остава въпросът как са били транспортирани 45-тонните „тухли”. Според Андрю Янг това е станало с помощта на волове и каменни сфери или лагери от дъб. Тази част от теорията се подкрепя от откритите изгорени волски кости в района на Стоунхендж и факта, че преди 4500 години британските земи са били покрити с дъбови гори. В момента Янг търси финансиране, за да докаже тази част от теорията си.

 

Източник: National Geographic

 

Тагове: