Откритите в Турция кръгове Гобекли Тепе са създадени около 9500 години преди новата ера, тоест са със 7000 години по-стари от легендарния Стоунхендж и с 5500 години по-стари от първите градове в Месопотамия.
Това твърди пред вестник Гардиън изследователят на древното ритуално съоръжение, германският археолог Клаус Шмид от университета в Хайделберг.

Каменните кръгове Гобекли Тепе, изградени от грижливо издялани камъни, се намират на около 50 километра от турско-сирийската граница.

В сравнение със Стоунхендж частично скритите в хълм турски кръгове са доста малки. Диаметърът на нито един от откритите кръгове сега са разкопани 4 обекта от предполагаеми 20 не надхвърля 30 метра.

На едно ниво лежат Т-образни стълбове, а над тях се издигат два 5-метрови камъка. Забележителното е, че те изцяло са покрити с изображения на глигани, лисици, лъвове, птици, змии и скорпиони, въпреки, че хората, които са ги създали не са познавали колелото и писмеността, те дори не са можели да обработват глината и да отглеждат пшеница.

По-рано се смяташе, че такива монументални обекти може да се съградят само от сложни, йерархично устроени цивилизации, които са възникнали едва след появата на земеделието, коментира професорът по антропология от Станфордския университет Йен Ходер, който ръководи разкопките на Чатал Гуюк най-известният паметник от епохата на неолита, намиращ се на територията на Турция.
Гобекли Тепе надхвърля всичките ни представи. Намерените там обекти са изкусно обработени, те са със сложна изработка и са направени преди появата на земеделието, заявява антропологът.

Тъй като за 10 години е разкрита само част от комплекса, не е известно предназначението на постройките. Някои предполагат, че на това място са се извършвали ритуали, свързани с култа към плодородието, като двата високи камъка в центъра на всеки кръг олицетворяват мъжа и жената.

Шмид обаче е скептичен към тази хипотеза. Той признава, че Гобекли Тепе може да се окаже последната творба на плуномадска цивилизация, която скоро след това е била изместена от земеделците. В самия обект обаче липсват символите на плодородието, които археолозите откриват по други паметници от неолита; дори Т-образните колони да символизират човека, те са лишени от полови признаци.

Мисля, че имаме работа с най-ранните изображения на богове, отбелязва Шмид. Те нямат нито очи, нито усти, нито лица, но имат ръце и длани това са демиурги, твърди археологът.

Тагове: