Въпреки че пътуването във времето все още е само мечта на научната фантастика, някои физици усилено се опитват да разберат какво би станало, ако все пак успеем да го осъществим. Тим Ралф от университета в Куинсленд тества теорията, че пътуването във времето би унищожило пътуващия.

Теорията е изведена от тази за относителността на Айнщайн – според нея е възможно да се създаде достатъчно силно гравитационно поле, за да се сгъне време-пространственият континуум в себе си и да се образува тунел към миналото. Дейвид Дойч извежда от нея друга теория – че ако изпратим частица в миналото, за да промени даден факт, то има равни шансове да успее или да не успее. Но самият факт, че има вероятност да успее, би предотвратил съществуването на тази частица, за да не се образува парадокс.

Опитът, с който отхвърлят теорията на Дойч, е, разбира се, симулиран. При изучаването на двойки поляризирани фотони в квантова система Ралф наблюдава и пресъздава състояния и положения, които квантовата механика не би позволила иначе. Ученият кодира два фотона така, че единият да е ефективно минало изражение на втория. Единият минава през симулация на време-пространствен лупинг и след това се сравняват квантовите състояния на двата.

Резултатът? И двата фотона остават същите. С други думи е възможно да идете в миналото, да предотвратите раждането си и да продължите да съществувате. И дори да убиете Хитлер в бебешката люлка, няма да възкресите никого. Излиза, че всичките усилия на Марти от "Завръщане в бъдещето", както и тези на Терминатора са били напразни. Разбира се, теоретичната възможност не изразява практическа такава. Ще са ни интересни вашите отговори на въпроса – възможно ли е пътуването във времето и ако да – то как и кога ще го постигнем?

Вижте още: Как се разкриват пътешественици във времето? Чрез социалните мрежи, разбира се...