Нов експеримент откри следи от свръхтежките странни бариони. До този момент съществуването на мистериозните частици е само във физичните хипотези, но учени от Брукхейвънската национална лаборатория в Ъптън са открили следи от тях.

При експеримента учените са използвали Относителния ускорител за тежки йони (RHIC), за да създадат „супа“ от кварки и глуони. Първите са основните строителни единици на Вселената – това, от което са направени протоните, неутроните и електроните. Глуоните са свързващите елементи, които позволяват на няколко кварка да създадат по-голяма частица.

Една от тези частици е барионът - трикварков адрон, който съставя почти цялата позната ни материя. Но докато те са често срещани, друг вид бариони, съставени от тежки или „странни“ кварки, би трябвало да съществува според Стандартния модел на физиката.

В експеримента на RHIC са ускорени ядра на златни атоми, които при сблъсъка си отделят достатъчно енергия, за да повишат температурата в ускорителя до главозамайващите 4 трилиона градуса по Целзий – 250 000 пъти по-горещо от центъра на Слънцето. Тази енергия е достатъчна, за да раздроби всичко в ускорителя на кварки и глуони. В тази „супа“ Свагато Мъкердже забелязва, че някои от барионите изстиват от плазмата при по-ниска температура, отколкото би трябвало. Според учените това се дължи на странните свръхтежки бариони, които действат на сместа, както солта на вода – понижават температурата, при която се сменя агрегатното състояние.

Следващата цел на екипа е да опише всички типове материя, подобно на начина, по който Менделеев подрежда елементите в таблица.