Изследване на Арканзаския университет показа, че странна плесен завзема телата на бръмбари от вида Chauliognathus pensylvanicus и ги превръща в зомби насекоми. Плесента се разпространява в тялото на буболечките и след около две седмици им „дава команда“ да се покатерят по някое растение и да сключат челюсти около цветчето му. На този етап бръмбарът вече е мъртъв, а плесента инфектира други бръмбари, намиращи се в близост.
Доналд Щайнкраус, професор по ентомология в Арканзаския университет, е първият, забелязал странното поведение на зомби бръмбарите във ферма за изследвания във Файетвил. Той вижда стотици жълто-черни бръмбари, вкопчили се в разцъфнали диви астри. Първоначално решава, че те се събират там да се чифтосват, но когато се приближава, вижда, че повечето бръмбари са мъртви и се люшкат на цветята с челюсти, а коремите им са издути от патогенна плесен. След като разбира, че именно плесента ги кара да се държат така, той събира около 500 екземпляра за изследване.
Проучването показва, че когато бръмбарът бъде инфектиран със спорите на плесента (обикновено от вече починал друг бръмбар), те започват да растат и в крайна сметка раздробяват тялото му. Вече разчленен, бръмбарът получава „командата“ да се покатери по растението и да умре там. Според Щайнкраус въпросната команда се случва посредством химически изпускан сигнал. Най-зловещ е начинът, по който всички бръмбари до един разперват крилете си, преди да загинат.
Щайнкраус сравнява феномена с филмите за зомбита, които сме гледали всички. „Това са мъртви тела, които се движат и разперват криле и хапят с челюсти.“ Към момента не е открит начин бръмбарите от този вид да се предпазят от плесента.