От откриването на графена насам учените гледат към двуизмерните полупроводници с големи, влюбени очи. Силиценът е един от материалите, които са най-често споменавани в тази насока. Двуизмерен силиций – атомна решетка с дебелина един атом, която обаче е доста нестабилна заради лесните реакции с кислород. В понеделник Nature Nanotechnology публикува статията на екип, създал първия стабилен и работещ транзистор от силицен.

Тук всичко става много терминологично, но основната структура на транзистора се състои от тънка сребърна основа, върху която е разположен слой силицен, след което е залят с алуминиев оксид. Така алуминият едновременно защитава силицена от реакции с кислорода и служи за основа и дренажен контакт. Резултатът е… Разочароващ. Електропроводимостта на този транзистор е 10 пъти по-малка от очакваната, но причината за това не е ясна.

Добрите новини са, че силицият има доста по-сложна електронна структура от въглерода и подлежи на доста по-лесно управление чрез химически реакции. Това, заедно със съществуването на стабилен транзистор означава, че бъдещите проучвания в тази сфера имат доста голяма основа, върху която да градят.